Цими днями згадуємо великого академіка Миколу АМОСОВА, котрий народився 6 грудня 1913 року, і його поради читачам «Порадниці».
СКЛАДОВІ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
«Здоровий спосіб життя — дуже проста і водночас складна річ. Бо природа людини, біологічна природа загалом не налаштовує її на цей спосіб. У дикому стані свій здоровий спосіб життя людина відпрацьовувала з необхідності. Інакше не врятувалася б від голоду, холоду, ворогів. Тільки-но навчилася добувати їжу, не докладаючи до цього великої праці, тим паче коли їжі стало вдосталь, — природний захист її здоров’я звівся нанівець. І на перший план виступили інші потреби — більше їсти і довше лежати. Від чого люди й потерпають.
Отже, здоровий спосіб життя — це повернення до природних навантажень, які мали наші далекі предки.
Щоб бути здоровим, треба бути худорлявим і багато рухатися.
Третя умова — регулювання психіки. Треба уникати стресів або вміти з ними справлятися, знімати нервове напруження, коли воно виникло, не лізти марно в бійку».
КОНТРОЛЬ ЗА ВАГОЮ
«Недотримання однієї з вимог здорового способу життя — їсти небагато — спричиняє підвищення ваги тіла. Контроль за вагою — найголовніша умова здоров’я. На жаль, її найважче виконувати, і не тільки багатим, а й бідним, бо розповніти можна на хлібі й картоплі. У будь-якому разі слід мати ваги. Тільки-но людина хоч на 2 кг «вийде з форми», позбутися їх буде дуже важко.
Отже, вага. Елементарна норма: ріст у сантиметрах мінус сто, як на мене, це замало. За не надто мускулистої статури найкраще мати мінус 110, особливо жінкам, — не менше. Звісно, є чоловіки й жінки, котрі багато працюють фізично і мають розвинену мускулатуру. Для них є інший показник, за яким можна коригувати вагу: це ширина жирової складки. На животі вона має бути 1–1,5 см і на тильній поверхні плеча — 1 см. Робиться поправка на те, що зайва вага з’явилася за рахунок мускулатури. У цьому шкоди немає, навпаки — користь. Шкідливий зайвий жир.
Цікаво, що з віком у старих людей відбувається закономірний процес зменшення м’язового білка. Його питома вага у тілі велика — відсотків 30, тож природно, що старі люди худнуть. У цьому нічого страшного немає. Коли ж людина у похилому віці не втрачає вагу, це означає, що зменшення її на м’язах заміщується жиром. Ось у мене за нинішнього зросту 167 см вага — 52 кг. Усі кажуть, що занадто худий, а я себе таким не вважаю, зате здоровим — так», — розповідав Амосов, коли був в гостях у «Порадниці».
Записала Тетяна ВЛАСЮК.