Нічні заморозки, короткий світловий день, опади… Не найкраща пора року для комфортної праці. Але сад не чекатиме. Отже, коротко про те, що слід зробити наприкінці осені.
ЛИСТЯ
Після серйозних «мінусів» неприбране листя під ногами несе в майбутній рік усі спори збудників хвороб та зимуючі форми шкідників. Треба швидко утилізувати його. Опале листя одного дерева (як-от яблуні) при перегниванні віддає оптимальний склад потрібних рослині поживних елементів. Тому варто викопати неглибоку яму і згребти туди листя, додавши 200—300 г азотних добрив (це пришвидшує перегнивання, зменшує втрату азоту при гуміфікації). Яму викопуйте так, щоб не оголювати кореневу систему. Ґрунт, що лишився після викопування, закладають над листям. Валок до весни просяде. Садівники радять так робити щороку, аби мати змогу відмовитися від внесення іншої органіки.
ПОБІЛКА
Дерева білять у листопаді, особливо молоді та нестійкі до морозів (нектарин, персик). Побілка захищає від морозобоїн. Я готую її так: на 10 л води — 3 кг гашеного вапна і 200 г водоемульсійної фарби. Дехто з садівників радить додавати глину. Також побілку можна придбати в профільному магазині. Штамб білять, захоплюючи скелетні гілки.
ОБКОПУВАННЯ
Дерева на зиму обкопують, бо розпушування ґрунту поліпшує його провітрювання, водопроникність та прогрівання. Але це далеко не все. Влежана земля дає прихисток шкідникам, а в розпушеній майже ніколи не зустрінеш лялечку хруща. Ґрунт укриває зимуючі форми шкідників (пильщика, вишневої мухи, плодожерки та багато інших). Ширина пристовбурного круга має дорівнювати габаритам крони дерева. Обкопувати впритул до штамба марно. Шкідники зимують на глибині 10—25 см. Під час перевертання ґрунту оголюються місця зимівлі, а температура мінус 10 градусів для них згубна.
УКРИТТЯ НЕМОРОЗОСТІЙКИХ РОСЛИН
Це виноград, персики, троянди, нектарин, деякі види ожини та інші. Рослина не виділяє тепло, тому «кожух» на ній (мішковина, плівка) не дасть результату! Кущі (виноград, троянди) слід укривати ґрунтом, а не тирсою, хвоєю, соломою, плівкою тощо. У соломі й тирсі виноградне вічко випріває, та й миші оселяються. Кожна рослина під укриття на зиму має бути обрізана та сформована. Обмотувати персик не бачу сенсу — просто не садіть його на протягах і підбирайте районовані сорти. Персик, щеплений на аличу, зимує краще, ніж щеплений на абрикос. Найкраще зимують доглянуті й не перевантажені врожаєм рослини.
Також треба сформувати ранньовегетуючі рослини (порічку, смородину, йошту, аґрус). До речі, раджу садити такі культури саме восени.
Михайло ФЕДОРЧУК, лабораторія садівництва НЕНЦ м. Києва.