Статистика свідчить: 30 відсотків людей, які переступили 50-річний поріг, мають поліпи в шлунку. Що це за утворення, чи небезпечні для здоров’я?
За формою поліпи схожі на ягоди, або цвітну капусту, або дрібні гриби розміром 1—3 см, а то й більше. Вони виступають над поверхнею слизової оболонки товстої чи тонкої кишки, шлунка. Бувають на ніжках і без них, одиночні (1—3) (та множинні (10—15). Якщо більше — то вже поліпоз. За своєю суттю це доброякісні пухлини. Розвиваються переважно на фоні хронічного гастриту, інших запальних процесів.
Якщо є підозра на гастрит (нудота, печія, здуття живота, неприємний запах з рота), треба пройти обстеження (рентген, гастроскопію). Біоскопія покаже склад поліпа, скільки там ракових клітин, адже доброякісні утворення можуть у 10—15 відсотках випадків перетворитися на злоякісні. Лікар призначить препарати, скаже, чи потрібна операція (маленькі поліпи можна видалити методом термокоагуляції — припекти). Трапляється, хворий відмовляється від оперативного втручання, тоді слід проводити гістологічні обстеження кожні півроку, щоб не допустити переродження на злоякісну пухлину.
За наявності поліпів, як і взагалі при проблемах зі шлунком, не рекомендується вживати алкоголь, соління та маринади, копчення, наваристий бульйон, міцні чай і каву; не можна їсти на ніч, лежачи або на ходу, курити. Бажано на ніч приймати альмагель або фосфалюгель, повертаючись у ліжку з боку на бік, а потім на спину, живіт, щоб препарат краще діяв; зранку натщесерце випити столову ложку оливкової олії і також полежати.
НАРОДНА МЕДИЦИНА ПРИ ПОЛІПОЗІ
Народна медицина радить при поліпозі приймати настій трави парила звичайного (2 столові ложки залити 400 мл окропу, настояти в закритому череп’яному посуді 2 год., процідити. Пити по 100 мл тричі на день до вживання їжі. Або протягом місяця пити сік калини по 70 мл з медом (1:2) тричі на день до вживання їжі.
При поліпах товстої кишки рекомендують мікроклізми з настою: трав чистотілу й парила — по 20 г, коренів дикого цикорію та перстачу прямостоячого — по 40 г. Столову ложку суміші залити 200 мл окропу, настояти 3 год. Спочатку зробити звичайну очисну клізму, а за годину ввести 20—30 мл настою. Курс — 10—12 процедур. За 2 тижні повторити.
ДІЄТА
Бажано споживати молочні продукти: молоко, ряжанку, кефір, сметану, вершки, сир; корисні вчорашній білий хліб, сухарики, бублики; м’ясо, риба — варені чи запечені (не смажити!); супи — на воді або бульйоні «другої води», круп’яні, овочеві; гарніри — макаронні вироби, крупи, овочеве рагу; закуски — варена ковбаса, нежирна шинка; овочі — протерті, варені, запечені (редис забороняється); фрукти — солодкі (м’які види); напої — відвар шипшини, домашні соки, мінеральна вода; десерт — зефір, сухе печиво, крекери, мармелад.
Лариса КОШОВА, гастроентеролог.