ЩО МОЖНА КЛАСТИ
Кухонні відходи: спиту каву, чайну заварку, лушпиння овочів, зіпсовані крупи та овочі без жиру.
Дерев’яні матеріали: тирсу, стружку, сіно, солому, в тому числі використані для підстилки домашнім тваринам (крім котячого та собачого туалету), тонкі гілки після обрізування дерев і чагарників, подрібнені товсті гілки, кору.
Рослинні залишки: торішнє (напівзгниле) листя, скошену траву, бур’яни (крім кореневищних). А також перепрілий гній, деревну золу, морські та прісноводні водорості, подрібнений папір (серветки, газети, картон) та натуральні тканини (бавовна, льон, шерсть).
ЩО НЕ МОЖНА
Великі та тверді м’ясні кістки, відходи м’яса, птиці, риби.
Бур’яни з насінням, багаторічні кореневищні бур’яни (кислиця, пирій).
Свіжий гній (припустимо лише в «повільний» компост або під зиму).
Рослини, уражені хворобами та комахами-шкідниками, садові відходи після використання гербіцидів (крім тих, на упаковці яких зазначено, що вони перетворюються на добриво після певного терміну).
Пластик, метал, скло, гуму.
ЧИ ДОДАВАТИ ДО КОМПОСТУ ДОБРИВА ТА БІОПРЕПАРАТИ
Зазвичай додають азотовмісні міндобрива чи органіку. Коров’як збагачує компост поживними речовинами та прискорює його дозрівання. Такий само результат дає і додавання пташиного посліду. Замінити коров’як можна додаванням розчину сечовини (30 г на 10 л води). А 3–4 кг пташиного посліду без тирси еквівалентні 450 г сульфату амонію.
ІЗ ЧОГО КРАЩЕ РОБИТИ СТІНКИ КОРОБА: СІТКИ, ШИФЕРУ, ДОЩОК ЧИ ЦЕГЛИ
По суті, компостна купа може мати стінки з будь-якого матеріалу висотою близько 1 м. Головне, щоб ґрат-частою була підлога: вона дозволяє циркулювати повітрю, і компостування буде якіснішим і швидшим.
При побудові короба враховуйте такі нюанси:
1. Якщо компостна купа знаходиться в суцільному коробі, просвердліть отвори в стінках для покращення вентиляції.
2. Якщо для приготування компосту використовуєте сітку, частково закрийте верх плівкою або картоном – у цьому разі циркуляцію повітря, навпаки, потрібно зменшити.
ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ГОТОВИЙ
На це вказують такі ознаки:
- рослинні залишки вже непомітні, добриво однорідне;
- на відміну від свіжозакладеного, готовий компост пахне приємно, у нього з’являється легкий лісовий аромат;
- у готовому компості немає черв’яків. Крім того, термін дозрівання залежить від його виду.
Торфофекальний і листовий компост розкладається за 1,5–2 роки. Торф’яно-жижевий – за 1–1,5 місяці. Гнієво-земляний – за 6 місяців.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.