У сусідки побачила газету з таблицею харчування і зацікавилася. Раніше не звертала уваги, що мої онуки по-різному реагують на рисову кашу (дати їх народження докладаю). Два онуки — бабусина радість. Я намагаюся для них, готую. Але переваги в їжі у них такі різні! Старший (29.06.2011) любить і обожнює гречану і вівсяну кашу і терпіти не може рисову! Від м’ясних страв — відвертається! А молодший (19.09.2013 р.) — готовий їсти будь-яку кашу з ранку до вечора! Запитаю і про себе: якщо з’їм хоч трохи солоної кільки, починається запаморочення і нудота (мій день народження 9 березня 1958 р). Як це пояснить Олександр Шимко?
Віра Семенівна. Чернігівська область.
Перш за все, варто зазначити, що в газеті я даю усереднені дані на поточний тиждень. Якщо підійти індивідуально, то для дати 09.03.1958 г: корисність солоної риби — 48,5 відсотка; а кілька (морська нежирна риба) — 58,7 відсотка. Все що нижче 60 відсотків — «дороге» задоволення для вашого організму! Виключайте такі продукти!
Для старшого онука, народженого 29.06.2011 р., добре підходять крупи: гречка (92 відсотки); вівсянка (84); ячна (84); кукурудзяна (80); пшонка (70); пшенична (58); манна (56); перлова (50). А ось корисність рисової каші для нього вже під питанням — (48 відсотків). Також і м’ясо: яловичина (59); свинина не жирна (53); баранина (45); кролятина (44); телятина (36); свинина жирна (31).
Для молодшого онука (19.09.2013 р.) — всі крупи добре йдуть: перлова (89); рисова (80); гречка (78); вівсянка (77); ячнева (76); манна (75); пшонна (74); пшенична (70); кукурудзяна (66). А ось з м’ясних продуктів — тільки телятина (86 відсотків)! Не дивуйтеся, якщо онуки скоро оголосять себе вегетаріанцями! Для них так буде краще.
Тим часом гомо сапієнс — «людина розумна» — практично їсть і п’є все підряд, хоча один і той же продукт для двох різних людей може бути і шкідливий, і корисний. Споживаючи продукт, до якого у вас є генетична непереносимість, можете і не здогадуватися, що постійна втома, головні болі, проблеми з травленням, збільшення маси тіла — результат зашлакованості організму речовинами, які він не здатний засвоїти. Харчування «випадковими» продуктами, несумісними з природою даної людини, веде до хронічного отруєння організму і в підсумку до хвороб. Розплата (неосяжна талія, підвищений тиск, радікуліти) підкрадається непомітно.
Як часто загодовують нас «випадковими» продуктами наші безцінні бабусі, мами і дружини! Щодня і методично. Починаючи з самого дитинства, вони завжди точно знають, що для нас краще, керуючись своїми смаками. Готуючи страву, покладаються на свої уподобання. Ложечка за маму, ложечка за тата, та якщо ще й за бабусю! Як тут відмовишся, і змушена дитина через «не хочу» поглинати нелюбиму кашу. Саме так передаються спадкові захворювання та формуються нові. Серед довгожителів опиняються в основному ті, хто «потурав» своїм смаковим звичкам, не прислухаючись з дитинства до «дбайливих» родичів.
Олександр ШИМКО,
автор Таблиці харчування, заслужений тренер зі спортивної ходьби.