Слово «геморой» приховує у собі насміх, іноді стаючи синонімом проблем і ускладнень. У реальності це захворювання справді спричиняє багато неприємностей, але з різних причин люди не поспішають його позбутися. Часто через почуття незручності пацієнти відкладають візит до фахівця роками, таким чином доводячи себе до стану, коли без хірургічного втручання вже не обійтися.
НЕБЕЗПЕЧНІ СИМПТОМИ
Геморой – це розширення вен в області прямої кишки, що супроводжується застоєм у них крові, з можливим утворенням тромбу. Небезпека також у тому, що гемороїдальні вузли травмуються, запалюються й можуть лопнути, і тоді відкривається кровотеча. Червона кров у випорожненнях – перша ознака хвороби. Темний, майже чорний, колір калу свідчить вже про шлункову кровотечу. У такому разі потрібно негайно звернутися до лікаря, який запропонує зробити колоноскопію, тому що це може бути небезпечним симптомом пухлини або іншої серйозної хвороби. Фахівцями спростовується пряма трансформація гемороїдальних вузлів у злоякісні пухлини. Якщо під симптоматикою геморою пацієнт пропустив утворення поліпів, то переродження новоутворень в онкологію має високі шанси. Найчастіше перероджується дифузний поліпоз ректума. До передракових станів також відносять неспецифічний виразковий коліт, хворобу Крона, пухлини на ворсистому епітелії прямої кишки.
ЧОМУ ЗАПАЛЮЮТЬСЯ ВУЗЛИ
Розвитку геморою сприяє ожиріння, спадковість, малорухливий спосіб життя, надмірні фізичні навантаження, стрес, порушення відтоку крові в прямій кишці, часті запори, запальні й пухлинні процеси в кишечнику й печінці, потрапляння інфекції, паління, вагітність і пологи.
КЛАСИФІКАЦІЯ СТАДІЙ
Розрізняють гострий геморой, коли у внутрішніх або зовнішніх гемороїдальних вузлах утворюються тромби, і хронічний.
Протягом хронічного виділяють 4 стадії:
- пацієнт відчуває лише слабко-виражений дискомфорт, запалення внутрішніх вузлів виявляється тільки при обстеженні;
- спостерігається періодичне випадання запалених вузлів, які пацієнт без особливих зусиль вправляє самостійно;
- для вправляння вузлів, що випали, потрібна ручна допомога;
- вправляння вузлів неможливе.
СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ
Сьогодні існує багато методів розв’язання цієї делікатної проблеми. Лікуванням геморою займається лікар-проктолог, який до вибору процедури підходить комплексно, враховуючи зауваження й побажання пацієнта.
1-а стадія лікується медикаментозно, тому своєчасне звернення забезпечує повне одужання. У першу чергу, це боротьба із запором, призначення препаратів у вигляді таблеток, мазей і свічок. Також призначається дієта з виключенням із раціону продуктів, які кріплять (рис, борошняні вироби) і гострих продуктів, що подразнюють гемороїдальні вени (гострий перець, солона риба, соління). Потрібно пити багато води, до 2 л на день, і вживати продукти, багаті на клітковину.
На ранніх стадіях також використовують малоінвазивні методи лікування.
Склеротерапія заснована на введенні в основу вузла склерозивногопрепарату, який запускає контрольований процес у судинах, що живлять вузол, провокуючи злипання й заростання їхніх стінок. Кровопостачання гемороїдального вузла припиняється, і він поступово відмирає.
Інфрачервона коагуляція, суть якої полягає в тепловому впливі на гемороїдальний вузол за допомогою сфокусованого інфрачервоного випромінювання. У результаті відбувається природне відторгнення тканин і позбавлення від геморою.
Латексне лігування гемороїдальних вузлів, коли на гемороїдальний вузол спеціальним інструментом накладається латексне кільце. Воно передавлює ніжку гемороїдального вузла, що призводить до порушення його живлення й відмирання.
Ці способи лікування потребують багаторазових повторень, бо мають високий ступінь рецидиву захворювання.
На більш пізніх стадіях потрібне хірургічне втручання. Після класичної операції – гемороїдектомії (видалення гемороїдальних вузлів), рани залишаються відкритими або їх зашивають. Реабілітація триває 25–30 днів і супроводжується болючим синдромом, не дозволяючи пацієнтові вести повноцінний спосіб життя.
ПОЗБУТИСЯ НЕДУГИ РАЗ І НАЗАВЖДИ
Оскільки геморой у більшості випадків трапляється у людей працюючих, для них важливим фактором є швидке відновлення й повернення до своїх обов’язків. Сьогодні вже й в Україні роблять деартеріалізацію – інноваційну органозберігаючу операцію, при якій за допомогою спеціального апарата під контролем УЗД можна безпомилково виявити й лігувати кровоносні судини, а також зробити мукопексію – підтяжку вузлів, що випадають. Основ ний страх пацієнта при геморої – це болючий синдром після оперативного втручання й довгострокова втрата працездатності. Техніка дозволяє виконати операцію без розрізів і порушення цілісності покривів. Пацієнти повертаються до звичного способу життя на 2-й день після операції, тому що відсутні відкриті рани. З естетичного боку теж прогрес – завдяки техніці ректоанальної реконструкції вони отримують винятковий косметичний ефект. Відсутність рецидивів після операції дозволяє одужуючим і в довгостроковій перспективі вести активний спосіб життя без обмежень.
Нейсі МАДЖИД, лікар-хірург, проктолог, онкохірург клініки “Медична допомога”.