На запитання читачів відповідає начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Микола ЛИЧИК.
— Доброго дня, Миколо Миколайовичу! Маємо землю сільськогосподарського призначення у своєму використанні. Але хотіли б на ній побудувати будинок. Чи потрібно змінювати цільове призначення ділянки?
Галина.
— Згідно зі ст.22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються ті, що надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, в тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. За таких обставин на вашій ділянці можна звести лише будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад: корівники, стайні, свинарники, кошари, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали тощо. Будівництво житлового будинку можливе лише на землях житлової та громадської забудови, а відтак першочерговим завданням для вас є зміна цільового призначення землі.
— Як розірвати діючий договір оренди землі (пай), якщо власник земельної ділянки помер, а я як спадкоємець хочу укласти договір із іншим орендарем?
Василь Іванович.
— У першу чергу ви маєте успадкувати земельну ділянку, отримавши правовстановлюючі документи, лише потім розпоряджатись нею.
Частиною 4 ст.32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди, якщо інше не передбачено договором оренди земельної ділянки. Крім того, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на земельну ділянку ви зобов’язані повідомити про це орендаря в порядку, визначеному ст.148-1 Земельного кодексу України. Лише за згодою сторін договору оренди до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки, сам же договір продовжує дію на умовах його укладення.
— Помер наш батько. Після нього у спадок залишився дім та земельна ділянка. Заповіту не було. Нас, спадкоємців, двоє — я і брат. Але всі документи, що посвідчують право власності, свідоцтво про смерть брат забрав собі. Чи можу я без наявності цих документів подати заяву про прийняття спадщини?
Надія.
— Спадкова справа заводиться як державним нотаріусом, так і приватним, за місцем відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця) на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) заяви про прийняття спадщини. При цьому відсутність документів, які підтверджують факт смерті, не може бути виключною підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії. Заява про прийняття спадщини подається в 6-місячний строк із часу відкриття спадщини, який рахується з дня смерті особи або дня, з якого вона оголошена померлою.
— Користуюсь городом більше 15 років. Хочу отримати його у власність «за давністю користування». Куди маю звернутись і які документи надати?
Валентина. Київська обл.
— Стаття 119 Земельного кодексу України визначає, що громадяни, котрі добросовісно, відкрито та безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які свідчили б про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність чи надання в користування. Якщо город розташований у межах сільської місцевості, то звертатися потрібно до органів місцевого самоврядування (сільської ради або об’єднаної територіальної громади). За результатом розгляду такого звернення орган місцевого самоврядування в кінцевому результаті може прийняти рішення про передачу земельної ділянки у власність, або ж відмовити в цьому. Таку відмову можна оскаржити до суду.
— Знаю, що кожен громадянин має право на отримання кількох видів земельних ділянок. Підкажіть, якщо в межах мого населеного пункту, та й району, вільної землі немає, чи можу звернутись до іншого району чи області, щоб отримати безкоштовно таку ділянку?
Любов Василівна. Житомирська обл.
— Обмеження чи будь-якої прив’язки до місця проживання, реєстрації особи, яка бажає отримати земельну ділянку, немає. Тобто ви можете обрати її будь-де, єдина умова — вона має бути вільною, не зайнятою іншими громадянами чи приватизованою, аби ви отримали її у власність.
Для цього, відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, подається відповідне клопотання до місцевої ради (якщо питання стосується земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах), до районної держадміністрації (якщо питання стосується земель державної власності поза межами населених пунктів), або ж до Головного управління Держгеокадастру в області (якщо питання стосується земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів).
— Звертатися із заявою потрібно до тієї громади, на території якої знаходиться ця ділянка, чи за місцем мого проживання?
— За місцем знаходження земельної ділянки.
— А які саме види земельних ділянок є?
— За Земельним кодексом України земельні ділянки поділяють на землі для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства та садівництва, для будівництва й обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), для індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.
— Мій батько працював у колгоспі. На момент розподілу колгоспних земель уже був пенсіонером, і його до списку на виділення землі не включили. Після батькової смерті, 10 років тому, спадок отримала я, єдиний спадкоємець. Чи є зараз шанс, у судовому порядку, наприклад, відстояти право покійного батька на землю, щоб виділили посмертно?
— Повернувшись в минуле, слід згадати про Указ Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95, «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». За цим нормативним актом право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі в колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Однак про судову перспективу визнання спадкових прав на пай ви можете дізнатись звернувшись до юристів, які лише після детального вивчення вашого питання та наявних документів, іншої інформації, зможуть надати рекомендації щодо доцільності звернення до суду з відповідним позовом.
— Миколо Миколайовичу, доброго дня! У нас така ситуація склалася. Мій чоловік має укладений в 2011 році договір оренди землі на 10 років. Отже у 2021 році закінчується термін його дії. Але зареєстрований цей договір був через рік після підписання — у 2012 році. Скажіть, будь ласка, договір дійсний із дня підписання чи з дня реєстрації?
Олена Сергіївна. Полтавська обл.
— Насправді дане питання є дискусійним і по сьогодні, оскільки законодавство чітко не надає відповіді на нього, тому на допомогу приходить стала судова практика. У рішенні Великої Палати Верховного Суду, в справі №322/1178/17, провадження №14-338цс19, суд дійшов висновку, що початок перебігу строків дії договору оренди починається з дня укладення договору. Та в разі, коли такий строк пов’язаний з моментом державної реєстрації й інших строків чи термінів початку перебігу чи закінчення дії договору його текст не містить, то такий договір слід вважати неукладеним до моменту його державної реєстрації.
— Кілька місяців доглядаю за своєю дуже хворою мамою, котра живе на Івано-Франківщині. Сама я прописана й живу в Криму. Хочу запитати: чи обов’язково, аби мама зараз зробила заповіт, чи це не так важливо?
Галина Іванівна.
— Ви громадянка України?
— Так, маю український паспорт, прописана у Великій Ялті.
— Спадкування — це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право на спадкування мають особи, визначені в заповіті. У разі відсутності спадкоємців першої черги (діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки), ви є єдиним спадкоємцем, а відтак доцільності в складанні заповіту я не бачу. У разі наявності інших спадкоємців, а мама бажає, щоб саме ви успадкували належне їй майно, то варто скласти заповіт.
— Я — фермер. Розпочав розпайовувати свої фермерські землі. Виготовив проєкти, а Держгеокадастр не хоче їх погоджувати. Направили мене до міської ради, а там теж відмовляють, вимагають документи про освіту членів фермерських господарств, мовляв, вона повинна бути аграрною. Скажіть, чи правильно це?
Микола Семенович. Миколаївська обл.
— Надати вичерпну інформацію на поставлене питання складно, оскільки умовою повноти наданої консультація є детальне вивчення вашого кейсу. З вивченого повідомлення, яке надано вами додатково, можна дійти висновку, що міська рада розглядає ваше звернення щодо приватизації земельної ділянки, подане в порядку ст.118 Земельного кодексу України. З урахуванням його положень, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває в користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Таким чином, вимоги міського голови є законними.
— Помер мій чоловік, маю повнолітню доньку. Кому краще прийняти спадщину на пай — мені чи їй?
Світлана Вікторівна. Київська обл.
— За відсутності заповіту спадкоємцями першої черги є ви та донька. Тобто в рівних частках маєте успадкувати все те, що належало вашому чоловіку та її батьку на момент смерті. Впродовж 6 місяців із дня відкриття спадщини маєте звернутися до нотаріальної контори (державної чи приватної), що розташована у вашому територіальному окрузі, із заявою про відкриття спадщини. Заяви подаєте і ви, і донька. Потім, упродовж цього терміну, або й навіть у день подання заяви, хтось із вас може відмовитися від спадщини на користь іншої. Кому краще це зробити — вирішувати вам. У будь-якому випадку розмір податку, який треба буде сплатити, від того не залежить. Але якщо ви відмовитеся на користь доньки, тоді всіма питаннями, пов’язаними в подальшому з оформленням прав, відчуження, продажу, здачі в оренду землі тощо займатиметься вона. Коли в тому зацікавлена донька, то, звісно, можете відмовлятися на її користь.
Продовження у наступному номері.
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».