Коли на зміну холодам приходить стабільне потепління, в організмі людини відбувається перебудова. Передусім за біогодинником, навіть незалежно від погоди, «спалюється» жир, що відкладається на зиму для захисту від дії низької температури повітря. Такий механізм закладено еволюційно самою природою, відповідно до кліматичної зони.
Багато в кого цей процес супроводжується загостренням хронічних захворювань, розвитком нових, а також погіршенням загального самопочуття, депресією. Розкладання жиру до вуглеводів потребує більше води, тому навесні часто відчуваємо спрагу. Тож слід збільшити споживання рідини, бажано з умістом вітамінів, як-от: свіжих фруктових і овочевих соків, натурального лимонаду, напоїв із медом, варенням. Адже саме навесні організм потребує більше вітамінів.
Зокрема вітаміни групи В забезпечують нормальне функціонування передусім нервової системи. Агенти цієї групи містяться не лише в продуктах тваринного походження, що, очевидно, важливо знати тим, хто дотримується Великоднього посту. М’ясо, печінку успішно замінять висівковий хліб, бобові, гречка, горіхи, буряк, картопля, капуста, мед, олія. Коли дозволено їсти рибу, скористайтеся цією нагодою. Нині також доцільно урізноманітнити раціон овочами та фруктами, багатими на вітамін С (яблука, журавлина, квашена капуста, цибуля, цитрусові тощо).
Ще більшу кількість нутрієнтів (від англ. «живильна речовина») потребує організм за певних захворювань, які навесні загострюються. Приміром, при анацидному гастриті, дифілоботріозі, специфічній мальабсорбції, хворобі Адісона-Бірмера порушується засвоєння вітаміну В12. А деякі види ентериту (запалення тонкого кишечнику) здатні призвести до зниження вмісту в організмі вітаміну В6. Тому хворим разом з основними ліками спрямованої дії призначають вітамінотерапію. Вона ж показана на стадії одужання і відновлення (реконвалесценції) після ГВРЗ.
Однак для подолання весняної втоми визначальним є поведінковий принцип «клин клином вибивають». У даному разі слід не піддаватися бажанню за найменшої можливості лишатися в нерухомому стані. Навпаки, намагаймося більше рухатися, аби забезпечити активний обмін у м’язах молочної кислоти, глікогену. Адже від цього біохімічного процесу значною мірою залежить настрій, життєвий тонус.
Павло ЗАСУНЬКО, сімейний лікар.