Підшлункова залоза є одним із головних учасників травлення. Її основна функція полягає у виробленні ферментів для перетравлювання їжі, що сприяє якнайшвидшому і більш повному її засвоєнню. Здорова легко справляється з поставленим завданням. А ось при запаленні залози (панкреатиті) жирна або важка їжа спричиняє навантаження на неї, погіршуючи її стан. Одна з наших читачок запитує, як харчуватися при проблемах із підшлунковою, адже хоч що з’їсть, почувається дуже погано.
ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ПАНКРЕАТИТ
Одними з головних ознак панкреатиту вважають зниження ваги, діарею і біль у лівому підребер’ї, оперізуючий біль у животі, який може віддавати в спину. При хронічному панкреатиті підшлункова залоза руйнується, ферменти не виробляються, їжа не перетравлюється, а виходить через дванадцятипалу кишку, вітаміни не засвоюються, тому людина худне. Будь-яка їжа може спричиняти в неї дискомфорт і діарею.
Гострий панкреатит теж призводить до руйнування підшлункової залози. Зазвичай це пов’язано зі зловживанням алкоголем або закупоркою Вірсунгової протоки камінням. У будь-якому випадку підхід до харчування доведеться змінити.
ПІД ЗАБОРОНОЮ
Основними факторами розвитку панкреатиту, які погіршують функцію підшлункової залози, є алкоголь, вживання жирної їжі та жовчнокам’яна хвороба. Тому з раціону слід виключити жирне м’ясо й рибу, сало, вершкове масло, жирні молочні продукти, концентровані м’ясні та рибні бульйони, а також усі подразнюючі слизові оболонки шлунково-кишкового тракту приправи та спеції, кислі, гострі, смажені, копчені, мариновані, солоні продукти і свіжий хліб, який сприяє бродінню в кишечнику.
Категорично заборонено вживати алкоголь, каву, какао, газовані напої, а також овочі, багаті на ефірні олії та грубу клітковину, – редис, редьку, цибулю, капусту білоголову, щавель і шпинат, хрін і ревінь, болгарський перець. Слід подалі триматися і від сосисок, ковбас і всіх продуктів, що містять харчові барвники й ароматизатори, трансжири та прості вуглеводи, до яких належать солодощі, готова випічка і напівфабрикати.
ДОЗВОЛЕНО
Список продуктів, дозволених при запаленні підшлункової залози, досить широкий, що дозволяє пацієнту смачно і правильно харчуватися. Добре ввести в меню нежирне м’ясо (пісну свинину, телятину, курку, крольчатину, індичатину), нежирну рибу (щуку, камбалу, минтай і тріску), крупи (вівсяну, манну та рис), макаронні вироби з твердих сортів пшениці, нежирну кисломолочну продукцію, в тому числі м’які сири, овочі (картоплю, кабачки, буряк, моркву), яйця.
ПРАВИЛА ПРИЙОМУ ЇЖІ
Лікувальне харчування при гострій формі панкреатиту та загостренні хронічного спрямоване на забезпечення спокою, зниження болю та активності підшлункової залози. У перший тиждень захворювання призначають голодування, дозволяють пити тільки мінеральну воду без газу типу боржомі невеликими ковтками. Потім поступово переводять на обмежене ентеральне харчування. Після загострення пацієнту дозволяють розширити раціон.
При хронічному панкреатиті в стадії стійкої ремісії хворий повинен дотримуватися основних вимог харчування: пити достатню кількість води, харчуватися дрібно 5–6 разів на день невеликими порціями, споживати їжу, приготовлену на пару, варену й запечену, їжа повинна бути теплою, не дуже гарячою або холодною, бо це подразнює органи травлення. Запивати її не потрібно, і категорично не можна переїдати.
Важливо виключити з раціону продукти, що спричиняють підвищене газоутворення (метеоризм), вживати страви в подрібненому або навіть протертому вигляді, особливо при гострому панкреатиті або в період загострення хронічної форми захворювання. Так вона краще засвоюється. Варто обмежити кількість жиру до 50 г на день і використовувати його лише для приготування страв. Звести до мінімуму споживання солі та цукру, а краще зовсім не використовувати.
Рекомендується готувати супи на відварах круп або овочевих бульйонах, парові страви з подрібненого м’яса та риби нежирних сортів, парові білкові омлети, овочеві та фруктові пюре, свіжоприготовлений сир, неміцний чай, відвар шипшини, компоти, киселі. У раціоні має бути до 60 відсотків тваринного білка, а це 200 г на день.
Щоб дати підшлунковій залозі можливість відновитися, харчуватися таким чином зазвичай рекомендується тривалий час.
Олена ХМАРСЬКА, лікар-гастроентеролог першої категорії «Смарт Медікал Центру».