Мешканці багатьох областей України зараз потерпають від пожеж, спричинених влучанням бомб і ракет. До того ж часто горять не просто житлові будівлі або ліси, а склади пального та інші стратегічні об’єкти, дим від яких набагато небезпечніший. Як захистити своє здоров’я в екстремальних умовах, розповіла терапевт Вікторія КОКОШКО.
У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА
Смог від пожеж – це суміш отруйних газів, високотоксичних речовин, шкідливих домішок та дрібних частинок (пил, сажа, попіл), що загрожує здоров’ю людини. Особливо гар і дим, навіть у невеликих концентраціях, небезпечні для дітей, літніх людей, алергіків, пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем. Дрібнодисперсні леткі частинки, потрапляючи на слизові оболонки та в легені, призводять до гострої інтоксикації та провокують загострення хронічних хвороб.
СИМПТОМИ, ЩО МАЮТЬ НАСТОРОЖИТИ
Отруєння продуктами горіння проявляється кашлем та утрудненням дихання, нудотою, блюванням, головним болем, сльозотечею та різзю в очах, набряком і запаленням слизової носа та горла. Характерними проявами інтоксикації є й сонливість, слабкість, уповільнення реакцій. У тяжких випадках можуть спостерігатися підвищення артеріального тиску, напади ядухи, серцеві спазми, аритмія, судоми, короткочасна або тривала втрата свідомості.
Крім гострих симптомів, можливі відстрочені наслідки вдихання продуктів горіння, у тому числі підвищений ризик розвитку онкологічних патологій.
ЩОБ МІНІМІЗУВАТИ РИЗИК ОТРУЄННЯ
🌟 У період максимального задимлення (особливо вночі та вранці) не виходьте на вулицю, щільно зачиняйте вікна та двері. Якщо все ж таки потрібно вийти, використовуйте респіратор або вологу марлеву пов’язку.
🌟 Якщо в кімнаті стало душно, ненадовго відчиніть кватирку або вікно, завісивши їх кількома шарами вологої натуральної тканини, яку потім потрібно випрати. Якщо ваші вікна та двері негерметичні, завішуйте їх навіть у зачиненому стані.
🌟 Зволожуйте повітря в будинку будь-якими способами. Якщо немає спеціальних зволожувачів, розприскуйте воду з пульверизатора, ставте у квартирі ємності з нею, наберіть воду у ванну.
🌟 Регулярно проводьте вологе прибирання, але небажано пилососити та підмітати. Прибирайте в одязі, що закриває тіло, гумових рукавичках та масці/респіраторі.
🌟 Якщо у вас є побутовий очисник повітря, використовуйте його лише в одній кімнаті, зробивши її максимально безпечною для перебування.
🌟 Вмикайте кондиціонер, що забирає повітря з вулиці, тільки якщо в ньому встановлені спеціальні очисні фільтри.
🌟 У період задимлення не користуйтесь витяжками на кухні та у ванній.
🌟 Пийте більше води, зеленого чаю та натуральних соків, їжте більше фруктів та овочів.
🌟 Частіше, ніж зазвичай, приймайте душ і мийте волосся.
🌟 Відмовтеся від контактних лінз на користь звичайних окулярів. При подразненні та сухості очей використовуйте для зволоження краплі штучної сльози.
🌟 Якщо страждаєте на алергію, різні хронічні захворювання, не забувайте приймати ваші звичайні ліки. У разі погіршення самопочуття – зв’яжіться зі своїм лікарем.
🌟 Відмовтеся від куріння та обмежте фізичні навантаження.
Ірина КАДЧЕНКО.