З часом білосніжна, красива на вигляд емальована каструля покривається всередині жовтим нальотом. Усунути його можна підручними засобами.
Сода та сіль
Кухонна сіль знайдеться на будь-якій кухні. Це єдиний абразивний засіб, який можна використовувати для чищення емальованого посуду. Якщо очистити необхідно бруд, що не сильно в’ївся, то сіллю можна посипати вологу забруднену поверхню, а після цього акуратно відтерти вологою мочалкою.
Слабкий жовтий наліт допоможе почистити і харчова сода. Достатньо насипати її на вологу м’яку губку, і терти стінки до повного видалення забруднень.
У тому разі, коли бруд міцно закріпився на емалі, є гар або накип, використовується насичений сольовий розчин. Приблизні пропорції — на склянку води три столові ложки солі. Води необхідно взяти стільки, щоб покрити забруднення, а якщо воно ззовні, то занурте каструлю в більшу ємність з розчином, кип’ятіть близько 20 хв. Потім очистіть губкою і змийте.
Лимонна кислота
Хорошим і перевіреним засобом для позбавлення емальованого посуду від темних плям, гару і накипу є лимонна кислота. Вона не тільки відбілює поверхню, а й усуває іржу, яка часто утворюється під обідком каструлі. Її розчин діє м’яко по відношенню до емалі, але нещадний для накипу і залишків пригорілих продуктів. Розведіть 25 г кислоти (пакетик) в 3 л води. Прокип’ятіть в каструлі цей розчин протягом 15 хв., злийте, надовго кислоту не залишайте. Якщо жовтизна залишилася, вичистити її можна жорсткою стороною мочалки для миття посуду.
Чим не можна чистити:
* металевими мочалками;
* грубими щітками;
* чистячими засобами з великими крупинками;
* ножем та іншими гострими предметами.
Чому господині обирають емаль
В першу чергу, звичайно ж, за привабливий вигляд, адже вони часто прикрашені малюнками. Таке начиння і на стіл поставити не соромно. Емальована ємність не змінює смак страви, не вбирає її запахи. Не вступає в реакцію з продуктами харчування, навіть навпаки — шар емалі захищає їх від впливу металу. У такому посуді приготована їжа може довго зберігатися без будь-якої шкоди для здоров’я людини, не змінюючи своїх смакових якостей. Нагадаємо, що, наприклад, в каструлі з алюмінію або нержавійки тримати готові продукти не можна. Ще один плюс — невисока вартість. Красиву емальовану каструлю з малюнком об’ємом 3 л можна купити від 190 грн.
Але є у них і недоліки: молочні та густі, в’язкі страви в подібній ємності можуть пригоріти при варінні; якщо виріб упустити, стукати по ньому лопаткою, «скребти» по дну черпаком — може відколотися шматок емалі, в цьому місці каструля почне іржавіти, а такий посуд вже не можна використовувати для приготування їжі, шкідливо для здоров’я.
При покупці зверніть увагу: емальовані каструлі, на яких є зверху металевий ободок, часто псуються в цій ділянці — з’являються ознаки іржі. Під обідком можуть бути невеликі зони без емалевого шару, вони-то і створюють проблеми. Також віддавайте перевагу більш важким виробам. Що каструля важча, то рівномірніше нагрівається і краще протистоїть перегріву, незначним ударам.
Діана ШЕПЕЛЬ.