Зупинімося на найпоширеніших помилках, яких припускаються при зведенні огорож.
ВЕЛИКА ВІДСТАНЬ МІЖ ОПОРНИМИ СТОВПАМИ
Це збільшує навантаження на конструкції, через що паркан стає менш надійним. Щоб розрахувати оптимальну відстань, потрібно враховувати висоту та тип конструкції, характеристики ґрунту, спосіб монтажу стовпів та інші параметри. Ця відстань повинна бути щонайбільше 2,5 м. Для огорож на капітальному фундаменті, щоправда, може бути збільшена.
ПРИЛЯГАННЯ НИЖНІХ ЧАСТИН ПАРКАНУ ДО ПОВЕРХНІ ЗЕМЛІ
Такі опори з дерева вбиратимуть у себе вологу і швидко загниватимуть, а металеві — іржавітимуть. Надто ж там, де близько прилягають ґрунтові води. Тому важливо витримувати відстань від землі до паркана. Хороший варіант — зробити цоколь із бетону, цегли або природного каменю. Однак це позначиться на вартості робіт. Якщо обходяться без цоколя, то нижню лінію паркану роблять на відстані принаймні 15 см від землі.
ОГОРОЖА ЗАВАЛЮЄТЬСЯ
Таке буває через неправильну фіксацію стовпів. Повинні входити в ґрунт на глибину його промерзання. У кожному регіоні вона може відрізнятись. Недобросовісні будівельники нерідко роблять ями меншої глибини. Також важливо, або їх глибина була однакова. Для засипання стовпів не можна використовувати надто велике каміння. Забезпечити треба й надійні опори. Небажано робити їх із дерева, краще — з металу та каменю. Якщо інших варіантів немає, дерев’яну частину, яка заглиблюється, захищають від гниття. Для цього її можна обробити бітумом або протигрибковим препаратом чи обвуглити. Гідроізоляція при цьому має виступати над ґрунтом. Переріз опор із дерева має бути не менше 100х100 мм. Металеві опори важливо захистити від корозії. Як антикорозійне покриття найчастіше використовують ґрунт по металу, масляну, акрилову та алкідну фарби. На кутові опори припадає основне навантаження. То ж для них краще взяти трубу 80х80х3 мм. Для проміжних стовпів оптимальний розмір перерізу 60х60х2 мм. Якщо висота суцільного паркану перевищує 2,2 м, а на ділянці часто віють вітри, краще брати стовпи з більшим розміром перерізу та товщиною стінки. Найбільш надійні – бетонні та кам’яні опори.
НЕЯКІСНІ МАТЕРІАЛИ, ЗОКРЕМА ПРОФЛИСТ
Такий матеріал вже незабаром почне іржавіти. Визначити якість на око досить важко, тож потрібно обирати продукцію перевірених виробників. Оптимальна товщина листа — 0,45–0,5 мм. Ще один важливий показник – достатній шар цинку.
ЗАНАДТО ВИСОКИЙ
Така огорожа не лише значно дорожча, а й приймає на себе значне вітрове навантаження, надто ж якщо тонка та суцільна. Як результат – вигнутий або навіть завалений паркан. Щоб зробити його стійкішим, потрібно скоротити відстань між опорами. Також любителям високих парканів краще звернути увагу на такі міцні матеріали як цегла та камінь. Але вартість такого паркану досить висока. Оптимальна висота – 2 м, вона забезпечує відносно невелику парусність.
КОЛИ НЕ МОЖНА ВІДЧИНИТИ ВОРОТА ТА ХВІРТКУ ВЗИМКУ
Таке буває, коли намітає багато снігу, а відстань між нижнім краєм та землею незначна. Потрібно ще на етапі будівництва зробити цю відстань достатньою. Також вішаючи ворота та хвіртку, важливо правильно розрахувати навантаження на петлі, щоб не було перекосів.
ВІДСУТНІСТЬ ЗАХИСНИХ КОВПАКІВ
Такі ковпаки необхідні для стовпів із цегли або бетону, адже діють вони як парасольки, захищаючи від опадів, та не дають стовпам руйнуватись. Часто виконують ще й декоративну функцію.
Василь ГЕРАСИМОВ.