По Україні може бути застосована лише тактична ядерна зброя, вважають фахівці. Це заряди малої потужності — 0,5–10 кілотонн (потужність бомби, що скинули на Хіросіму становила 15 кт). Найбільшу небезпеку становить радіоактивний пил, який містить ізотопи елементів, що розпадаються і випускають альфа, бета і гамма-випромінювання. Від радіації можна захиститися.
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО МОЖЛИВОГО ВИКОРИСТАННЯ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ
- Заздалегідь придбайте воду у бутлях для дому і в пляшках на випадок евакуації. Зберігайте її закритою.
- Зробіть запаси їжі мінімум на одну добу, а краще на тиждень. Придбайте трохи снеків у дорогу, якщо доведеться евакуюватися. На роботі теж залиште трохи перекусів. Якщо маєте домашніх улюбленців, не забудьте про їжу для них. Всі харчові продукти обов’язково тримайте в герметичній упаковці.
- Подбайте про маски (в ідеалі FFP2 або FFP3). Для дітей від 3 років купіть спеціальні дитячі маски. Для дітей до 3 років і домашніх тварин придбайте марлю. Також придбайте рукавички.
- Щоб захистити приміщення від радіації, вам знадобиться тканина, змочена оцтом, або скотч.
- Для домашніх улюбленців потрібна переноска або взуття (пакети) на лапи для великих собак.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЯДЕРНУ ЗБРОЮ ВСЕ-ТАКИ БУДЕ ВИКОРИСТАНО
Якщо це станеться, про це повідомлять, як зазвичай повідомляють про повітряну тривогу. Після сповіщення потрібно вимкнути телефон та вийняти з кишень усі металеві речі та електроніку. Якщо буде можливість, варто взяти “тривожну валізку” та спуститися до найближчого укриття чи підвалу. Якщо глибина підвалу 2–3 прверхи, в ньому можна вижити, навіть якщо ви опинилися в епіцентрі вибуху.
Якщо ви перебуваєте в будинку або квартирі, варто зайняти кімнату без вікон і якнайдалі від даху. Всі шпарини, дірки та систему вентиляції потрібно буде терміново закрити скотчем або змоченою оцтом тканиною, що мінімізує проникнення ядерного пилу в приміщення.
Якщо ядерний удар застав вас на вулиці, потрібно негайно прямувати до найближчого укриття, роботи чи дому. Якщо ви не встигаєте, знайдіть будь-яку щілину нижче рівня землі або сховайтеся за будь-яку захисну споруду. Ляжте, сховавши руки під тіло. Спробуйте закрити якомога більше частин тіла одягом. Коли зрозумієте, де епіцентр вибуху, поверніться ногами в ту сторону. Дивитися у сторону вибуху не можна, через загрозу осліпнути. Перечекати потрібно мінімум дві вибухові хвилі. Після вибуху, оцініть місце, де ви знаходитесь: якщо на вулиці, то маєте 10–15 хвилин, щоб сховатися в укриття, доки не випаде радіаційний дощ.
Якщо ви знаходитесь вдома і ваша оселя вціліла, залишайтесь на місці, якщо не буде повідомлень від влади про евакуацію. Вдягніть маску. Воду можна вживати з бутлів, а їжу — лише з герметичних пакетів. Все, що було відкрите на момент вибуху, вживати не можна.
ЯКЩО ОГОЛОШЕНО ЕВАКУАЦІЮ
Якщо приміщення, в якому ви знаходитесь, пошкоджене або влада оголосила евакуацію, візьміть з собою документи, воду та трохи їжі. Їх можна вживати лише у приміщенні або транспорті.
Закрийте якомога більше тіла одягом, надіньте взуття, що не пропускає повітря. Надіньте маску, окуляри та рукавички, вололся сховайте під одягом. Дітям до 3 років і тваринам закрийте органи дихання складеною в декілька разів марлею. Маленьких тварин візьміть на руки, великим собакам надіньте на лапи взуття чи закрийте їх пакетами.
Коли дістанетеся до безпечного приміщення, зніміть одяг та взуття і покладіть їх в щільний пакет. Якщо є можливість, прийміть душ, ретельно помивши тіло та волосся водою з милом. Домашніх тварин теж слід помити. Якщо такої можливості немає, скористайтеся вологими серветками.
Джерело: Країна_інфо.