До «Порадниці» надійшло ще кілька листів із проханнями розповісти про те, як обрати фасадну фарбу для будинку, що не лише видозмінить фасад, зробить його ексклюзивним, а й забезпечить надійний захист.
Передусім вибір залежить від поверхні, на яку наноситиметься. Не забудьте про попереднє ґрунтування. Ну, й, звісно, не варто гнатись за найдешевшими пропозиціями. Адже таке фарбування здійснюється хай не на віки, та все ж надовго. Основний принцип вибору — у фарбі має бути більше пігментів і смол та менше розчинників.
КРИТЕРІЇ
Проникність води — зовнішній шар має пропускати мінімум води, аби захистити стіни від промокання та його наслідків: утворення тріщин і руйнування фасаду, появи грибка й плісняви.
Паропроникність — дає поверхні «дихати».
Стійкість до забруднення — покриття має перешкоджати осіданню бруду та легко очищатись водою. Це забезпечує гідрофобна плівка, яка утворюється на його поверхні.
Протистояння ультрафіолету — зовнішній шар не повинен вигоряти та розтріскуватись із часом. Підвищена стійкість до ультрафіолету — в акрилових фарб.
Стійкість до грибків і плісняви.
ОСНОВНІ ВИДИ ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ
Акрилові. Одні з найбільш популярних, бо мають чудові експлуатаційні властивості: високу стійкість до вологи (такі поверхні можна мити), до перепадів температур, забруднення, легко наносяться, не вигоряють, швидко висихають. Дають міцне зчеплення з поверхнею, еластичні (за їх допомогою навіть маскують невеликі тріщини), міцні. Мають широку кольорову палітру. Чудово підходять і для дерев’яних поверхонь. Довговічні, служать до 10–15 років. Чим більший об’єм, тим нижча ціна (10-літрова банка коштує від 550 грн).
Силікатні. Довговічні, атмосферостійкі, паропроникні, а отже дозволяють стінам дихати, стійкі до ураження грибками та пліснявою, до впливу ультрафіолетових променів. Водночас недостатньо еластичні, їх важко наносити. Тому перед тим стіни ретельно готують. Роботу з цими фарбами краще доручити фахівцям, тим більше що виконувати їх потрібно у засобах посиленого індивідуального захисту. Не поєднуються з іншими видами фарб, які наносились до того. Їх можна наносити лише на шар такого ж виду або фарби на вапняній основі. Палітра кольорів не дуже висока. (Від 1 до 4 тис. грн за 10 л).
Вапняні. Екологічні, паропроникні, при нанесенні на вапняну штукатурку утворюють довговічне покриття, запобігають утворенню грибків та плісняви. Але мають низьку стійкість до рясних опадів, легко брудняться. Повноцінне захисне покриття утворюють тільки на вапняній поверхні. По суті, це гашене вапно, розбавлене водою. Перед нанесенням їх розчиняють у воді. Бувають переважно білі та пастельні. (Близько 1 тис. грн за 10 л; звертайте увагу на характеристики, щоб не придбати фарбу для внутрішніх робіт, оскільки вапняні частіше використовуються саме для них).
Важливо пам’ятати, що додаткових коштів вимагатиме й колерування фарб. Воно може збільшити кінцеву вартість мало не вдвічі!
НА ЯКІЙ ЖЕ ЗУПИНИТИСЯ
Важливе значення має ступінь глянцю. Чим цей показник вищий, тим вища стійкість до забруднень. Водночас якщо будинок розташований на сонці, краще обрати матову поверхню. У районах, де багато пилу, віддайте перевагу темним фарбам. У теплих краще обирати світлі, аби будинок менше нагрівався в спеку.
Щоб не помилитись із кольором, у магазині обирайте потрібний відтінок за допомогою комп’ютера. Але в будь-якому разі перевагу віддають природним кольорам. При фарбуванні бажано поєднати кілька відтінків, проте не більше трьох. Колір фасаду повинен бути світлішим від кольору покрівлі та поєднуватися з кольором вікон, дверей, ганку та інших частин будинку. Особливого шику нададуть фактурні фарби, що мають зернисту консистенцію. Вони досить міцні та стійкі. (Від 740 до 2 тис. і вище грн за 10 л). Важливо, що такі фарби наносяться в один шар.
Василь ГЕРАСИМОВ.