Жіноче здоров’я — це те, що цінно для кожної представниці прекрасної статі, незалежно від віку. Цього разу на початку літа, а водночас і курортного оздоровчого сезону, відповісти на делікатні запитання наших читачок, починаючи від «бальзаківського віку» і аж до глибокої постменопаузи, підказавши шляхи вирішення проблем жіночого здоров’я, «Порадниця» попросила лікаря-гінеколога вищої категорії санаторію «Молдова», що у Трускавці Львівської обл., Марину КОБІЛЬНИК.
— Добрий день! Мені трохи за 60, серед скарг на самопочуття — турбує сухість у піхві, часом виникає відчуття свербіння. На інфекції перевірилася; здорова. Буду вдячна, якщо гінеколог прокоментує та щось порадить.
Світлана Олександрівна.
Київщина.
— Це поширена проблема у жінок в період постменопаузи, коли місячні відсутні від 12 місяців і більше. Рекомендую вагінальні аплікації (нанесення на слизову) з рослинними оліями шипшини, зародками пшениці, вітамінами А, В, Е, маслом какао, а також гелі з гіалуроновою кислотою, які зволожують і пом’якшують слизову піхви. Широко застосовують і свічки з естріолом і лактобактеріями, які захищають від інфекцій та нормалізують біоценоз (вагінальне середовище).
— Вітаю, «Пораднице!» Усі свої 55 років прожила в селі. Заміжня, чоловік — мій ровесник, у нас із ним усе добре, але… останнім часом після статевих стосунків у мене виникає дискомфорт, а інколи — й кров’янисті виділення. А я ж завжди була здоровою жінкою…
Людмила І.
Полтавська область.
— Не хвилюйтесь, таке може траплятися через атрофічні зміни, спричинені гормональним дисбалансом. Але для виключення більш серйозних патологій вам слід пройти огляд у гінеколога, який візьме мазки на цитоморфологічне дослідження з шийки матки та проведе кольпоскопію шийки матки.
— Доброго дня! Мені скоро 50, і вже понад 3 роки триває клімакс. Єдине, що покращує стан — обливання прохолодною водою. До того ж стала відчувати мало не відразу й до інтимного життя. А в мене ж чудовий, люблячий (і коханий!) чоловік! Прошу, порадьте, як бути?!
Галина.
Тернопільська область.
— Можу порекомендувати вам чи не найпопулярніший негормональний препарат з естрогенподібним ефектом в гінекологічній практиці — екстракт кореневища циміцифуги. Він позитивно впливає на вегетативну нервову систему та психічний статус жінок за таких обставин. Також існує гормональна заміщувальна терапія, яку після додаткових досліджень підбере ваш гінеколог.
— Добридень, моя «Пораднице»! Передплачую тебе давно, а зараз цікавить порада гінеколога. Мені 58 років, а останні місячні мала півроку тому. Гінеколог, розпитавши, зауважив, що в мене дуже пізній клімакс. Чим саме це може загрожувати і що робити, аби небезпеки оминули?
Марія.
Сумська область.
— Справді, менопаузу, яка відбувається після 55 років, вважають пізньою. На жаль, вона може сприяти ризику новоутворень ендометрію, яєчників, молочних залоз. Тому важливо щороку бувати на прийомі й огляді у гінеколога, здавати мазки на цитологію і мікрофлору вагінального середовища, а також проходити маммографію.
Повну версію розмови з лікарем-гінекологом Мариною КОБІЛЬНИК можна прочитати у №25 від 20 червня 2019 року.