Переїхали на Житомирщину, бо чоловік знайшов роботу на кар´єрі. Купили недорогу хату, і все б нічого, але будинок розташований біля шумного автошляху. Мене це дуже дратує, не можу спати від шуму навіть вночі, бо звикла до тиші. Чи можна поставити якийсь паркан, який захищатиме від цього?
Вероніка СЛЮСАРЧУК. Коростенський район Житомирської обл.
Чим вищий і капітальніший паркан, тим краще він захищатиме ваш спокій. Також добре, якщо буде суцільний та виготовлений з пористих матеріалів. Однак слід одразу зазначити, що навіть найвищий паркан повністю не захистить від шуму. Він зможе лише дещо знизити його. Шумозахисні паркани дійсно існують. Це так звані акустичні екрани, принцип дії яких полягає в тому, що відбивають або частково поглинають звукові хвилі. Однак і вони не гарантують повного захисту від шуму. Та й навряд чи наша дописувачка мала на увазі саме такі паркани. Іноді у приватному будівництві до звичайного суцільного паркану зверху монтується екран, вигнутий в бік джерела шуму. Зазвичай його виготовляють з полікарбонату.
Однак чому саме паркан, запитує наш давній консультант Аліна Заянчковська? Адже знизити рівень шуму на ділянці може також жива огорожа. Крім того, авторка листа не згадала ще одну дуже серйозну проблему, з якою стикаються мешканці прилеглих до автодоріг будинків – пил та шкідливі викиди в повітря. І з цим також добре впорається саме зелена огорожа. «Дивно бачити, — каже Аліна Анатоліївна, коли вікна в таких будинках виходять просто на шлях, однак не захищені жодним деревцем».
ЧИМ ВИЩОЮ ТА ЩІЛЬНІШОЮ БУДЕ ТАКА ЗЕЛЕНА ОГОРОЖА, ТИМ КРАЩИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Звукові хвилі наштовхуються на листя, стовбури та гілки й розсіюються або поглинаються ними. Однак крони в дерев зазвичай високо підняті над землею. Тому рекомендується висаджувати ще й нижній ярус рослин (а краще й не один), наприклад, із кущів. Рослини бажано розташовувати не в ряд, а у шаховому порядку. Найбільш ефективними «пилососами» є клен, ясен, в’яз, робінія, бузина, спірея, карагана. Деякі з цих рослин – справжні велетні, наприклад, ясен. Тому дуже важливо не давати їм розростатись надміру у висоту. А деякі, як от клен, підступні тим, що дуже легко розмножуються насінням. Натомість ця рослина цікава тим, що «плаче» перед дощем. Отже, матимете на ділянці персональний барометр. Хороший шумозахист дає граб. В якості шумозахисної ізоляції його висоту рекомендується утримувати у межах 2 м. Він повільно росте і має густу крону, завдяки чому утворює щільну стіну. Граб добре очищує повітря і легко піддається стрижці. Можна висадити також липи, глід, кизильник, пухироплідник.
Дуже добре очищує повітря й черемха. Фітонциди, які виділяє, знищують велику кількість різних видів хвороботворних бактерій і стерилізують повітря. Найбільше рослина виділяє їх у період цвітіння. А ще черемха –- ґрунтополіпшуюча рослина. П. Вакулюк у своїй книзі «Оповіді про дерева» зазначає, що черемха добуває з глибоких горизонтів ґрунту велику кількість поживних речовин і накопичує їх у листі. Опале листя швидко перегниває і збагачує ґрунт мінеральними речовинами.
Щоб змивати пил, рекомендується періодично поливати зелені огорожі зі шлангу.
Дуже добре поглинають звуки висаджені у шаховому порядку хвойні рослини: сосни, ялини, ялівці. Адже ефект від них буде навіть взимку. А як хвойні насичують повітря корисними речовинами!
Окрім усього, «зелені стіни» забезпечать особливу атмосферу та мікроклімат у дворі, захистять від вітру. Хтось може закинути, що створюють затінок, а це перешкоджає вирощуванню садовини та городини. Але ж ми добре знаємо, що вживати продукти, вирощені біля автошляхів, вкрай небажано. То ж чи потрібен такий город?
Жива огорожа висаджується на багато років. Отже, перед тим, як її створити, ретельно підберіть рослини та підготуйте ґрунт під їх посадку. Ще кілька тижнів – і настане сприятлива пора для садіння дерев. То ж зараз ще є трохи часу, щоб підібрати дерева з урахуванням усіх їхніх особливостей.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.