Вона стане окрасою інтер’єру, якщо вписуватиметься у стиль оселі. Колір зазвичай підбирають у теплих тонах. Розмір люстри залежить від площі приміщення. Звісно, не варто у невеликій кімнаті вішати масивну. А маленька у просторому приміщенні просто «загубиться».
Зазвичай у вітальні вішають красиву велику багаторіжкову люстру. Класикою упродовж багатьох років залишається, звісно, кришталь, але такі дорогі. Водночас є чимало дешевших та красивих моделей з інших матеріалів. Освітлення у вітальні має бути яскравим і теплим. А щоб від нього не стомлювались очі, люстри для віталень роблять переважно з ріжками, піднятими догори. Світло в такому разі буде м’яким і розсіяним.
Спальня – це передусім місце для відпочинку. Сюди можна придбати люстру з абажурами. Вона створить атмосферу затишку і відпочинку, але доглядати за абажурами складніше: їх не можна мити, до того ж із часом вони вицвітають. Крім того, абажури поглинають світло. У спальнях також часто розміщують настінні світильники, особливо з боків ліжка, щоб включати світло, не підводячись.
У кухню зазвичай купують прості моделі, легкі у догляді, адже кухонні світильники доводиться часто мити. Розміщують їх найчастіше посеред кухні. Але оскільки її зазвичай ділять на кілька зон, кожну намагаються освітлювати додатково. Наприклад, оснастити точковими світильниками місце над робочою поверхнею, біля плити чи мийки. Деякі ще й кріплять до стелі за допомогою спеціальної довгої пружини, яка дає змогу регулювати висоту. Такі знизу оснащені великим кільцем, за яке їх можна опускати та піднімати.
У дитячу кімнату краще не купувати люстри зі скла. Світильники в ній мають створювати дружню атмосферу. Добре, якщо дитяча буде тематичною: у вигляді карети, м’яча, паровозика, будиночка тощо.
Світильники для ванної кімнати зазвичай виготовляють із захисним корпусом, щоб на дроти не потрапляла вода.
Дизайнери радять купувати люстри після завершення ремонту. Тоді буде зрозуміло, що саме вам потрібно.
Важливе значення має потужність приладів. Для освітлення великої кімнати потрібна люстра потужністю 150-300 Вт, кухні – 120-150, спальні – 60-120, ванної та комори – 80-110 Вт. На 1 кв. м має припадати 15 Вт. Урахуйте також, що не кожній люстрі підходять всі типи ламп.
Практично всі освітлювальні прилади мають стандартний цоколь, однак не всі плафони розраховані на стандартні лампи. Часом красиву люстру буквально спотворюють такі, що визирають із плафонів. Люстр із нестандартним цоколем теж чимало. І хоч вони красиво виглядають, підібрати лампи до них непросто.
Залежно від способу кріплення люстри поділяють на класичні (підвісні), які кріплять на певній відстані від стелі, та стельові – їх чіпляють під самісінькою стелею. Підвісні прийнятні у великих приміщеннях із високими стелями. Елементи для монтажу зазвичай продають разом із люстрою.
Якщо основне джерело освітлення не дуже потужне, його комбінують із додатковими: бра, торшерами, настільними лампами. Це робить інтер’єр цікавішим. Дуже зручні регульовані люстри, плафони яких можна повертати в різні боки.
Поширена помилка під час придбання люстри – те, що покупець не перевіряє, як вона світитиме, а орієнтується лише на зовнішній вигляд. У спеціалізованих магазинах немарно всі люстри постійно горять.
Якщо раніше люстри вішали тільки посередині приміщення, то нині втілюють найсміливіші фантазії. Наприклад, розміщують кілька у ряд або по периметру кімнати. У такому разі підбирають невеликі світильники. Крім того, обходяться й зовсім без люстр. Особливо там, де підвісні стелі, в які вмонтовують спеціальні лампи.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.