У ПАРНИКАХ ЩЕ МОЖНА ВИСІЯТИ ЗЕЛЕНЬ
Триває збирання городини. О цій порі важливо правильно визначитися, коли вчасно зібрати гарбузи. У стиглих плодів суха здерев’яніла плодоніжка, шкірочка твердіє та змінює забарвлення, а при постукуванні чується лункий звук. Звільнені від урожаю площі очищають від рослинних решток, вносять добрива, перекопують.
Окремо готують ґрунт під озимий часник. Найкращими попередниками для нього будуть бобові культури, помідори, огірки та інші гарбузові. На кожний кв.м площі можна внести суміш з 10 кг перегною, 2 склянок золи, 1 склянки крейди, 2 ст.л. сульфату калію та 1 ст.л. суперфосфату. Добриво рівномірно розподіляють та скопують латку на глибину не менше 20 см. На ділянці, де росла картопля, корисно висіяти сидерати, особливо гірчицю.
Це не лише чудове добриво, а й санітар ґрунту. Також після картоплі можна висіяти овес, жито, горох, люпин. Коли виростуть до 10—15 см, ділянку перекопують. За посадками пізньої капусти продовжують доглядати: захищають від слимаків та гусеней, посипають тютюновим пилом і попелом.
За тривалих дощів капуста може розтріскуватись. Аби запобігти цьому, злегка підкопайте її, щоб бічні корінці надірвались — цим зменшите притік вологи до головок.
У вересні готують сховища для зберігання овочів і фруктів. У парниках ще можна висіяти зелень. Також зайнятися ремонтом парників і теплиць. Потому в споруди закритого ґрунту вносять добрива й перекопують. Заготовляють гній і дернову землю.
ГОТУЮТЬ ПОСАДКОВІ ЯМИ ДЛЯ САДІННЯ ДЕРЕВ
О цій порі висаджують здерев’янілі живці смородини та аґрусу. Зрізають старі гілки на ягідних кущах. Закінчують садіння суниці садової. Хороші кущики повинні мати 3—5 зелених листочків без плям та добре розвинуті корінці завдовжки не менше 5 см. Якщо розсаду суниці доводиться транспортувати, корінці бажано обмотати мокрою тканиною. Збирають урожай сливи, винограду, осінніх і зимових сортів яблуні та груші. Падалицю регулярно прибирають. Уражену шкідниками і хворобами знищують. Виконують санітарне обрізування гілок на плодових деревах. Після звільнення їх від плодів ґрунт у пристовбурних кругах перекопують з одночасним внесенням органічних і фосфорно-калійних добрив. Лопату при копанні ставлять уздовж напряму росту коренів. Ще краще — працювати садовими вилами. Готують посадкові ями для осіннього й весняного садіння дерев. Знімають і спалюють ловильні пояси, прибирають, дезінфікують і закладають на зимове зберігання чатала. В ягідниках також перекопують ґрунт і вносять добрива.
ВИСАДЖУЮТЬ ЦИБУЛИННІ КВІТИ
Перед посадкою цибулини корисно замочити на пів години у слабкому розчині марганцівки. Це знизить ризик ураження грибковими хворобами. Втім, якщо перша половина осені тепла, краще відкласти посадку на жовтень. Місце для цибулинних бажано періодично змінювати.
У багаторічників, що відцвіли, видаліть квітконоси та відмерле листя. Багаторічники незайве підживити: можна у 10 л води розчинити 25 г суперфосфату, 1,5 ст.л. калімагнезії та 2,5 г борної кислоти. Триває ділення та пересадка багаторічників, зокрема півоній, барвінку, астильби, лілійників, дельфініумів, хост.
Листя ірисів можна вкоротити до 15 см. Поділіть гнізда лілій, які необхідно пересаджувати на нове місце кожні 4—5 років. На початку місяця покваптеся знайти та замовити бажані сорти. Якщо замовляєте рослини поштою, не поспішайте оплачувати вартість посилки наперед, попри те, що чимало компаній працюють лише за передоплатою.
При отриманні посилки одразу ж огляньте її вміст. Якщо якість рослин не влаштовує — маєте право відмовитись і не платити за посилку.
Чимало однорічників у вересні вже відцвітає. Видаліть такі рослини, якщо не плануєте збирати з них насіння. Зелену масу можна закласти у компост. У щеплених багаторічників видаляйте дику порость. Можна висадити клематиси.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.