Вегани та вегетаріанці – це люди, які відмовилися від споживання м’яса. Їх слід розрізняти. Вегетаріанці споживають яйця та молочні продукти, а веганів називають «суворими» вегетаріанцями, бо ті повністю відмовляються від їжі тваринного походження, вживаючи лише рослинні продукти, в окремих випадках – мед.
До цього табору належить і молодий чернігівець Андрій Бец. Хлопець веде активний спосіб життя, займається музикою та наукою. Майже водночас із початком навчання у магістратурі Ніжинського державного університету відмовився від споживання м’ясних продуктів. З дитинства не міг зрозуміти, чому, аби приготувати страву, обов’язково треба вбити тварину. Адже маємо стільки смачної їжі, споживання якої нікому не завдає шкоди! Ще школярем став на шлях захисту тварин, бо вважає, що ставлення до них жорстоке, і не тільки до свійських, яких вирощують заради м’яса, а й диких, що гинуть через бажання людей отримати хутро тощо.
Майбутній веган спочатку відмовився від м’яса, але продовжував їсти яйця, сир, молоко. Згодом виключив із раціону й ці продукти. Нині його меню складається переважно з овочевих страв і солодощів, переважно приготовлених власноруч.
З усмішкою згадує, як його специфічне захоплення сприймає оточення. «Коли люди дізнаються, що я веган, дивуються, ніби перед ними інопланетянин. Постійно запитують: «А що ти їси?» Іноді жартую, що мій раціон – травинка, краплинка роси, насінинка».
Звик і до кпин на свою адресу, бо коли ти чимось відрізняєшся від інших, це майже завжди – привід якось тебе зачепити. Щоправда, каже, трапляються і хороші жарти, які й самого веселять.
Друзі та рідні з повагою ставляться до переконань Андрія. На сімейних святах завжди є кілька страв спеціально для нього. Підтримують хлопця й друзі, одногрупники, хоч, буває, дивуються «чудернацьким звичкам» товариша. Попервах, коли готував веганські страви в гуртожитку, на кухню збігалися цікаві. А пригостивши якось на практиці власноруч приготовленими соєвими битками всіх охочих, Андрій почув чимало схвальних відгуків.
Перш ніж придбати якийсь продукт, Андрій уважно читає склад. У супермаркетах, звісно, легко знайти потрібний товар, наприклад, тофу (соєвий сир), а у невеликих магазинах із цим складніше.
Веганство навчило хлопця куховарити. Його страви не поступаються за показниками енергетичної цінності, скажімо, м’ясу чи сиру. Серед улюблених – веганська «риба» та десерт брауні. Полюбляє й страви української національної кухні: вареники з картоплею, капустою, пиріжки, пісний борщ.
На запитання, як довго триватиме його веганство, Андрій відповідає: «Завжди». Це не дієта, як вважає більшість, а спосіб життя, не пошук собі проблем чи пригод, а спроба самовдосконалення. Бо користь від цього отримує не лише вегетаріанець, а й увесь світ. Веганство зберігає не лише здоров’я конкретної особи, а й ресурси, витрачені на вирощування тварин та обробку м’яса, більше того – зберігає життя тваринам.
Михайло ЛОМОНОСОВ.