У вересні багато господарів поспішають поповнити свої виноградні колекції новими сортами. Основний плюс осінньої посадки в тому, що вже навесні починається активна вегетація молодих пагонів.
Для цього беріть саджанці тільки із закритою кореневою системою, тобто в контейнерах. І не дивіться, що сама рослина може бути невеликого розміру – це не головне. А ось на що дійсно потрібно звернути увагу – лоза має бути визріла, причому мінімум на три вічка. Такі рослини можна висаджувати з травня до вересня, а в теплу погоду ще й до жовтня.
БІЛЬШЕ СВІТЛА Й ТЕПЛА
Виноград їх любить. Тому садити його треба на сонячній стороні і краще на південному схилі ділянки або в місці, захищеному від сильного вітру парканом, чагарниками, деревами. Але не перестарайтеся: близьке сусідство з високими рослинами неприпустиме (висаджуйте виноград на відстані не меншій, ніж висота дерева). Можна розмістити і за 50–60 см від стіни будівлі, на південно-західній стороні.
ЩО ДО ПОСАДКОВОЇ ЯМИ ДОДАТИ
Виноград відмінно росте на легких, водопроникних і ґрунтах, що добре затримують тепло. І чим вища їхня якість – тим більше містять у собі великих фракцій. Пояснення просте: камінці, не перешкоджаючи проникненню води, уповільнюють її подальше випаровування. У той же час, чим більші частинки ґрунту, тим повільніше вони віддають отримане тепло, а отже, довше залишаються теплими протягом ночі, що добре позначається на кореневій системі винограду.
Про підготовку посадкових ям подбайте ще до придбання саджанців. Ґрунт повинен осісти, ущільнитися. При посадці сильнорослих сортів між рослинами залишайте відстань не менше 2 м. Для середньорослих – 1,5 м, для слаборослих технічних – близько 1 м.
Ширина та глибина ями для столових сортів (вони сильніші) повинні бути не менше 60 см. Для технічних сортів ці значення можна зменшити вдвічі.
Також враховуйте особливості ділянки (гірка або низина) та тип ґрунту (піщаний, глинистий). Якщо ґрунт важкий, глинистий, рослини можуть опинитися в так званому «глиняному горщику». Щоб сходила вода, на дно ями насипте шар торфу (до 10 см), а зверху накидайте биту цеглу, щебінь, пісок і тільки після цього родючу суміш, що складається з рівних частин піску, глини, гравію, гною або компосту. Додайте до субстрату по 200–300 г фосфорних і калійних добрив, 200–250 г деревної золи на кв.м. Товщина цього шару має бути не менше 60 см.
Якщо ж у вас голий пісок і вода одразу йде, потрібно зробити в посадковій ямі подушку з глини. У низині, на болотистій ділянці краще викопати яму вдвічі глибшу, на дно насипати для дренажу биту цеглу, гравій, а потім заповнити ґрунтовою сумішшю. Так зможете уникнути близького залягання ґрунтових вод (бажано, щоб вони не були ближче 1,5 м від поверхні).
Після посадки відразу полийте саджанець, а коли волога вбереться, замульчуйте ґрунт торфом або компостом. І ще: виноград – це ліана, якій потрібна опора. Тому відразу подбайте про шпалеру або арку для рослин.
ДОГЛЯД
Саджанці, особливо дощової осені, поливу практично не потребують. Оскільки у вересні–жовтні можуть бути перші заморозки, молоді рослини доведеться заздалегідь укрити спанбондом. Його можна натягнути на кілочки або невисокі дуги (вийде мінітепличка). Ненакрита рослина після сильного охолодження піде у вимушений спокій. А ось під спанбондом саджанець ще 2–3 тижні повегетує, а це означає, що стане міцнішим.
За посушливої осені перш ніж укрити виноград спанбондом, проведіть вологозарядний полив (суха земля сильно промерзає). До того ж рослини при нестачі вологи у ґрунті відчувають стрес, що може позначитися на майбутньому врожаї.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.