Дорогі читачі, на продовження нашої розмови про те, де брати сили і життєву енергію, хочу запросити вас до роздумів. Що для вас сенс життя? Який сенс саме вашого життя? Не бійтесь помилятися, тут немає правильної відповіді… Впевнена, наша бесіда допоможе зрозуміти сенс цієї теми і прийти до найкращого для себе висновку.
СЕНС ЖИТТЯ
Австрійський психіатр, психотерапевт і філософ єврейського походження, Віктор Франкл в основній своїй праці «Людина в пошуках справжнього сенсу» (1946 р.) розповідає про екстремальний досвід виживання в концтаборі. Автор розказує власну історію та історії друзів по нещастю, котрі боролися за життя в найстрашніших умовах. І головний висновок, який Франкл робить, і на чому ґрунтує всі свої подальші наукові пошуки після звільнення: «Сенс життя – жити з сенсом».
Щодень, прокидаючись від голоду та засинаючи від виснаження, думка про те, як житиме після звільнення з концтабору, давала йому сили витримувати тортури. Віра в те, що буде Завтра і чітке бачення, що буде в тому Завтра, стали тим рятівним жилетом для приречених душ, жертв нацистського свавілля.
Франкл на власному досвіді довів важливість сенсу для виживання в нелюдських умовах. Ми ж сьогодні доводимо важливість сенсу для щасливого життя.
Звернімося до самоаналізу. Згадайте випадки з власного життя, коли мали чітку мету, наприклад: здати іспит, отримати омріяну роботу, намалювати картину тощо. Які відчуття переповнювали вас? Страх, хвилювання, але й передчуття насолоди від омріяного результату. Згадайте той неймовірний потік енергії, який брався нізвідки, щоб по ночах вчитись перед іспитом, чи ейфорію від творчої наснаги під час написання резюме або першого мазку на полотні… Таким чином, коли конкретний момент нашого життя наповнений сенсом і має чітку ціль, ми силою власної думки генеруємо шалену енергію, здатну компенсувати навіть відсутність їжі, сну чи здоров’я. Концентруючи цю енергію на діяльності, яка веде нас до мрії, ми швидко рухаємось уперед.
А тепер згадайте момент у вашому житті, коли робили щось, у чому не бачили надто вагомого сенсу. Що відчували? Наприклад, порівняйте свій енергетичний стан під час прибирання домівки за двох ситуацій: 1) ввечері у вас гості; 2) на вечір жодних планів.
Різне, чи не так?
І хоч би яким був ваш власний сенс конкретного моменту і життя загалом, він є джерелом життєвої енергії та обов’язковим атрибутом щастя.
А, може, тут навіть не про джерело, а про концентрацію. Швидше за все, маємо певний запас енергії, та, не концентруючись на чомусь конкретному, розпорошуємо її, а концентруючись – маємо ефект струмка на противагу калюжі.
Красиво сказав на цю тему Уїнстон Черчілль: «Чому корабель перемагає хвилі, хоча їх багато, а він – один? Тому, що в корабля є мета, а у хвиль – немає». Тільки не ставте собі за мету «бути щасливими». Щастя не є кінцевим результатом. Щастя – це внутрішнє відчуття радості, яке може супроводжувати всі наші реальні справи, як у процесі, так і за фактом наших досягнень. Як слушно підмітив Віктор Франкл, щастя подібне до метелика: що більше ловиш його, то більше воно вислизає, та якщо перенесете свою увагу на інші речі, воно прийде і тихенько сяде вам на плече.
ПОЧИНАЙТЕ МРІЯТИ
Кожен свій день варто наповнювати сенсом через мрії, що згодом стають цілями. Приділіть цьому увагу і час, напишіть список своїх мрій зі 100 пунктів. Записані мрії мають більше шансів трансформуватися в цілі. А ціль, як ми вже могли усвідомити, – це найкращий будильник, найкрутіший мотиватор. Саме вона є тим священним стусаном, який штовхає нас діяти замість дрейфувати. Саме ціль є тим безмежним ресурсом життєвої енергії, який дає нам сили долати біль і втому, будь-які несприятливі обставини, перешкоди. Тож давайте мріяти, ставити цілі і йти до них, щоб, як кажуть, «не плакати про безцільно прожиті роки».
А щоб легше було визначитись, пропоную скористатись технікою від Стівена Кові з його бестселеру «7 навичок високоефективних людей».
Сядьте зручно, закрийте очі, зробіть глибокий вдих-видих. А тепер уявіть свої похорони. Так-так, ви правильно прочитали – саме похорони. Уявіть їх у всій повноті сцени: хто прийшов вас провести, що говорять про вас тощо. А кого хотіли би бачити на своїх похоронах, що б вони про вас говорили? Що хотіли б лишити після себе? Які спогади про вас мають залишитись в серцях ваших рідних і близьких? Такі роздуми допоможуть сконцентруватись на важливому, на принципах і цінностях вашого
життя. Це є важливим фундаментом для пошуку сенсу життя, який справді буде джерелом енергії.
МРІЯ—ЦІЛЬ–ДІЯ
Коли з основними принципами і цінностями визначились, можна переходити до мрій—цілей–дій. Спробуйте дати собі відповіді на запитання: «Як я себе бачу через 5 років? Де живу? Що роблю? На чому їжджу? Який вигляд маю? У що одягнена? Які люди мене оточують? Що в мене є?» тощо. А потім подумайте, які конкретні кроки вас можуть наблизити до омріяного вашого образу через 5 років.
Дієво просто виписати в перший стовпчик омріяні результати, а в другий, що конкретно наразі робите для втілення в життя кожного пункту. Аналізуючи свою таблицю, швидко зможете максимально об’єктивно оцінити стан речей щодо здійснення зафіксованих мрій.
Пам’ятаймо: щоб отримати те, чого зараз не маємо, треба почати робити щось, чого зараз не робимо.
Отже, до наступної зустрічі ви:
*пробуєте кристалізувати власні принципи і цінності, прописуєте в одному реченні сенс конкретно вашого життя;
*педантично записуєте 100 мрій;
*прописуєте таблицю зі своїми очікуваннями на наступні 5 років і по кожному пункту – що сьогодні робите для цього.
А вже наступного разу ми розберемо, як правильно формулювати цілі, щоб ті отримали більше шансів бути втіленими в життя.
З вірою у вас – Наталія ГАЙВОРОН, психологиня.