Молода кропива містить вітаміни групи В, С, К, хлорофіл, каротин, мікроелементи. З неї можна готувати відвар і додавати у страви: супи, борщі, салати, соки. Перед приготуванням необхідно ошпарити.
Кропива чинить протизапальну, загальнозміцнювальну дію. Настій листя застосовують при ангіні для полоскань, як профілактичний засіб для порожнини рота (зміцнення ясен), лікування пародонтиту, стоматиту.
Із листя (висушеного або свіжого) заварюють чай. Він сприяє підвищенню імунітету, допомагає у профілактиці простудних захворювань, полегшує симптоми артриту.
Кропива в медицині використовується проти кровотеч, бо вітамін К, який у ній міститься, підвищує вироблення протромбіну, що сприяє зсіданню крові. А от особам із захворюваннями крові й тим, у кого вона густа, кропива протипоказана (крім сушеної, оскільки під час сушіння вітамін К руйнується), бо може призвести до появи тромбів. Не слід вживати її й вагітним жінкам через ризик спричинити скорочення мускулатури матки.
Як профілактичний засіб відвар із рослини корисний для поліпшення роботи серцево-судинної системи, допоможе знизити рівень цукру, нормалізувати обмін речовин, рівень гемоглобіну.
Компреси, ванночки з настою кропиви допомагають проти захворювань шкіри, опіків. Зовнішнє застосування позитивно впливає на проблемну шкіру (фурункули, вугрі).
Відвар зі свіжого чи сухого листя корисний для волосся — зміцнює його, покращує структуру, збагачує корисними речовинами. Додавши його у воду, використовуйте для ополіскування після миття голови.
Крім того, кропива може замінити мийний засіб. Киньте кілька пагонів у вузьку шийку вази, банки, глечика, пляшки, додайте води і добре сколотіть.
Наталя ГАВРИЛЕНКО.