У разі підвищення комунальних тарифів субсидія також буде збільшуватись, і всі, хто потребує допомоги в оплаті комунальних послуг, отримають її, заявила Міністр соціальної політики України Марина ЛАЗЕБНА під час пресконференції, відповідаючи на запитання, якими цікавилися і наші читачі.
Чи буде переглянуто розмір субсидії, якщо зміняться тарифи на оплату послуг?
Так, у цьому разі розмір субсидії збільшуватиметься автоматично. Жодних додаткових заяв чи інших документів не потрібно. Якщо ж людина не отримувала субсидію, але через зростання тарифів їй знадобилась така допомога, вона може звернутись за нею в будь-який момент. І субсидію призначать одразу в місяць звернення.
Як нараховуватимуть субсидію тим, хто опинився в «червоній» зоні?
Мешканцям регіонів, які потраплять до «червоної» зони внаслідок поширення епідемії COVID-19, автоматично на 50 відсотків будуть збільшені норми споживання основних комунальних послуг при розрахунку субсидій, бо зрозуміло, що коли люди вимушено знаходяться вдома, працюють звідтіля, діти вчаться дистанційно, то й більше споживають води, газу та електрики. Збільшення норм споживання також відбудеться автоматично.
Які категорії осіб цьогоріч субсидію не отримають?
Було проведено верифікацію осіб, що одержували субсидію в минулому опалювальному сезоні.
Субсидія не призначається, якщо:
1) загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв.м для квартир, 230 кв.м для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, а також за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що загальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 130 кв.м для квартири, 230 кв.м для будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб із інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, котрі пересуваються на візках);
2) будь-хто зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив операцію на суму, що перевищила 50 тис. грн, а саме:
— купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів, будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку; оплату (одноразову) будь-яких робіт або послуг (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла);
— платіж (платежі) згідно з правочинами, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та / або транспортні засоби (механізми) (крім об’єктів спадщини та дарування);
— внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації;
— благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів);
— надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики;
— купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів;
3) будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи зі складу домогосподарства має у власності більш ніж 1 житлове приміщення (квартира, будинок), крім житла, яке розташоване у сільській місцевості, на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м.Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, не придатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), та житла, яке належить йому на правах спільної сумісної або часткової власності, а також житла, отриманого дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, особою з їх числа за рахунок державного чи місцевого бюджету, житлових приміщень у гуртожитках. Інформація про наявність (відсутність) у власності зазначених осіб житлових приміщень зазначається у декларації;
4) на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія на депозитному банківському рахунку (рахунках) наявні кошти в сумі, що перевищує 100 тис. грн;
5) у власності є транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менш ніж 5 років (крім мопеда і причепа), та/або більш ніж 1 транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менш ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
6) у складі домогосподарства або сім’ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді у них відсутні доходи, сукупний дохід менший за розмір мінімальної заробітної плати, вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, за деякими винятками.
Проживаю в селі. У власності маю два будинки. Один з них успадкований від батьків, для проживання непридатний. Чи мають мені за таких умов призначити пенсію?
По-перше, спадкове майно при визначенні права на субсидію враховуватись не має. Зверніться до представника територіальної громади з проханням провести обстеження житлових умов. На підставі обстеження має бути складено відповідний акт, який потрібно передати представникам органу праці та соціального захисту. Це й стане підставою для призначення субсидії.
Уклавши договір оренди землі (пай), терміном на 5–10 років, й отримавши разову виплату, наприклад, 50 тис. грн, чи матиму право на субсидію?
Дохід при призначенні субсидії враховується для опалювального і неопалювального сезонів. На період опалювального сезону беруться до уваги доходи за I–II квартал цього року, в неопалювальний — за III–IV.
При призначенні субсидії враховуються всі доходи, окрім одноразових виплат.
Дохід від оренди паю буде враховано при призначенні субсидії в місяці його одержання, і, відповідно, вплине на загальний розрахунок (ваш рівень доходів). Найімовірніше, в субсидії вам буде відмовлено, але при розрахунку наступного періоду матимете всі підстави для її призначення.
У який спосіб отримати субсидію, якщо один із членів сім’ї зареєстрований, але не проживає в будинку?
Надайте довідку з місця роботи зареєстрованої особи, яка з вами не проживає. Також документом, що підтверджує непроживання особи, може бути акт обстеження матеріально-побутових умов сільської, селищної, міської ради.
Підготувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.