Гіпоестес належить до строкатолистих рослин. Просто ковзнути по ньому поглядом не вийде – око обов’язково затримається на оригінальних, химерно забарвлених яскравих листочках: на зеленому фоні хаотично розкидані безліч різнокольорових плямок (рожевих, білих, червоних).
У назві рослини поєднано грецькі слова «під» і «дім», що пов’язано з будовою квітки, чашечку якої прикриває приквітник, що зрісся у вигляді покривала. Зацвітає гіпоестес на торішніх пагонах, які щороку обрізують для підтримання декоративності. Але квіти непоказні. Нижня частина пагона швидко оголюється, через що він втрачає привабливість. Тому рослину треба регулярно оновлювати.
Розмножують гіпоестес живцями та насінням. Живці можна взяти після обрізування. На них має бути 2-3 вузли. Укорінюють їх у воді або міні-тепличці, функцію якої може виконувати скляна банка або поліетиленовий пакет. Насіння навесні висівають у поживний ґрунт та злегка присипають землею. До проростання накривають склом або поліетиленом.
Освітлення має бути яскраве, але не можна розміщувати рослину під прямим сонячним промінням. За браку світла листя втратить строкате забарвлення. Оптимальна температура влітку – 22-25 градусів, узимку – 17-20. Не любить гіпоестес протягів та різких коливань температури. Це може спричинити опадання листя. Натомість йому до вподоби висока вологість повітря, тому бажано щодня обприскувати. Сухе повітря може стати причиною зморщування листочків. Щоб підвищити вологість, поставте вазон у піддон, заповнений вологим керамзитом. Тара для рослини має бути середніх розмірів, широка, невисока. На дно бажано покласти дренаж.
Найкраща пора для пересадки – весна. Пересаджують раз на рік у родючий, пухкий слабокислий ґрунт. Можна приготувати ґрунтосуміш із листкової землі, перегною, торфу та піску (2:1:1:1). В один горщик для пишності краще висаджувати кілька живців. Пересушувати субстрат не можна, але й заливати також. Вода для поливу має бути м’якою, відстояною. Щоб листя було привабливим, вазон треба підживлювати. У весняно-літній період це роблять раз на 3-4 тижні. Строкатолисті рослини люблять калій, а надмір азоту може спричинити посвітління плямок на листочках.
Рослину зрідка пошкоджують павутинний кліщ, борошнистий червець та тля.
На літо вазон можна виносити на свіже повітря, розмістивши в захищеному місці. Гіпоестеси часто використовують для створення композицій, висаджують у квіткових акваріумах.
Катерина ОКУНЬ.