Наші пращури їли рафіноване солодке дуже рідко. Уявіть собі, ще 100–120 років тому цукор на столі мали тільки заможні люди, і то не в безмежних кількостях! А зараз він замало не безкоштовний! «Сумлінний» громадянин може лише по кав’ярнях назбирати собі кілограм цукру, мабуть, за пару днів!
Коли ми натще п’ємо каву з молоком + ложечка цукру + тістечко з кремом + солодка кола, то дивуємося: чому через годину маємо вовчий апетит!?
Можемо ще згадати найкалорійніший прийом їжі перед сном, ледве не як у сумоїстів — і ось маємо 60 відсотків дорослих із зайвою вагою, половина з яких має ожиріння, і майже всі вони з підвищеним рівнем цукру в крові!
Як казав відомий кардіохірург, академік Микола Амосов, нам потрібен режим навантажень і обмежень. Треба їсти салати з капусти, вареного буряка, вінегрети, квашену капусту та побільше рухатися і бігати.
Ці рецепти з варіаціями ми чуємо понад 60 років! Мій батько, наприклад, ще студентом першого курсу КПІ в 1960 році слухав лекцію Миколи Амосова про здоров’я!
Часи змінюються, їжа теж, але рекомендації — ті самі.
І я закликаю всіх дослухатися до них, а ще допомагати своєму організмові:
- смачною і «живою» їжею (овочі, зелень, бобові), яку краще готувати самим;
- бігом або ходьбою, а скандинавською ходьбою — ще краще;
- а ще раз на рік (бажано прив’язати цю процедуру до свого дня народження) здавати натще аналіз крові з вени на глікований гемоглобін і глюкозу крові.
Мусимо бути здоровими, щоб наполегливо наближати Перемогу!
Отто СТОЙКА, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб.