У №34 «Порадниці» прочитала замітку «Якщо підвищений лише нижній тиск», де зазначено, що найчастіше проблема полягає в ураженні ниркової артерії. Як дізнатися, що вона уражена? Є якісь народні способи лікування? У мене, коли болять нирки, піднімається тиск до 150–160 мм рт. ст., іноді болить голова, серце не болить, а пече в грудях, сильно пітнію.
Ніна Павлівна. Рівненська обл.
До головних причин стійкої гіпертонії можна віднести ураження ниркової артерії та судини, що несе кров у нирки. Адже нирки є одним із головних органів регуляції артеріального тиску людського організму. У них кров потрапляє через ниркову артерію, де очищується від шлаків і повертається в загальний кровотік.
Якщо артерія звужена, то в нирку надходить недостатня кількість крові, і вона «вважає», що в організмі тиск низький. Тоді починає виробляти з величезною силою спеціальний гормон – ренін, мета якого – підвищити артеріальний тиск, щоб забезпечити організму нормальне кровопостачання. Це призводить до звуження судин, оскільки він «хоче» зберегти кровопостачання всіх життєво важливих органів. Як результат, артеріальний тиск підвищується. Таке захворювання називається стеноз (звуження) ниркової артерії. Без лікування воно може призвести до гіпертонії, наслідком якої може стати інсульт або інфаркт, і ниркової недостатності.
ЧОМУ ВИНИКАЄ
Причини виникнення цього стану можуть бути різні: вроджене звуження ниркової артерії, атеросклероз, через який судини перекриті бляшками – холестерином, що звужує їх просвіт, куріння, цукровий діабет, надлишок маси тіла, серцево-судинні захворювання, фібромускулярна дисплазія, аневризми, розшарування інтими ниркових артерій, їхні тромбози або емболі, здавлювання ниркових судин чужорідним тілом або пухлиною.
ОЗНАКИ ХВОРОБИ
Стеноз ниркових артерій може протікати без явних клінічних ознак, тому важливо вчасно звернутися до лікаря-нефролога. Але про цю хворобу можуть свідчити: постійно високий артеріальний тиск, головний біль, шум у вухах, біль у ділянці серця, відчуття тяжкості за грудиною, біль у попереку, що віддає в ногу, кров і білок у сечі, збільшення розміру нирки, лихоманка, нудота, блювота, раптовий набряк ніг, утруднення дихання.
Стеноз ниркових артерій важко лікується ліками. У першу чергу лікар призначає таблетки від гіпертонії, які потрібно приймати на постійній основі. Вони дозволяють знизити тиск і підтримувати його в нормі.
ОБСТЕЖЕННЯ І ЛІКУВАННЯ
Діагноз ставиться шляхом постійного вимірювання тиску. Одночасно лікар призначає обстеження – в першу чергу УЗД нирок з використанням доплера, яке дає можливість вивчити особливості розміщення судин щодо нирки й візуалізувати їхнє місцезнаходження, структуру та діаметр. За допомогою цього обстеження виявляють закупорку судин, а також оцінюють швидкість струму крові. Якщо в результаті постане питання, є звуження в нирковій артерії чи ні, пацієнта направляють на ангіографічне обстеження. Цей метод дозволяє отримати інформацію про форму, діаметр і наявність звужень ниркових артерій.
Основним методом лікування стенозу ниркової артерії є стентування. У місце звуження вводиться провідник (стент), який розширює артерію. Якщо операцію зроблено вчасно, артеріальний тиск швидко знижується. У запущених стадіях ця процедура може не призвести до повного зниження тиску. Тоді пацієнтам доводиться і далі постійно приймати таблетки від тиску, так звані інгібітори АПФ. У будь-якому випадку діагноз і лікування повинен визначати лікар.
НАРОДНІ МЕТОДИ ПОЛІПШАТЬ СТАН СУДИН
Щодо народних методів, то від стенозу вилікувати вони не можуть, проте поліпшити стан судин і мінімізувати клінічну симптоматику з їхньою допомогою можна. З цією метою застосовують цілющі настої, відвари, які мають легку сечогінну дію і очищують судини. Тривалість прийому визначає лікар.
Відвар горобини. Візьміть 200 г кори горобини залийте 600 мл води і варіть на повільному вогні 3 год., випивайте по 3 ст.л. перед їжею.
Настій глоду та шипшини. Візьміть 10 ст.л. глоду і 5 ст.л. шипшини, подрібніть і залийте 2 л окропу. Каструлю накрийте рушником і поставте на добу в тепле місце. Процідіть і вживайте по склянці перед їжею.
Також необхідно дотримуватися дієти з виключенням із раціону солоної, смаженої, жирної, солодкої їжі, вживати більше фруктів, овочів, цільнозерновий хліб, куряче, індиче м’ясо та молочні продукти з низьким вмістом жиру.
Валентина ГАРКАВА.