«Ви маєте прийняти свій вік з усвідомленням, що рік у рік стаєте старшими. Слід також розуміти, яке дорогоцінне Життя! Коли ж починаєте втрачати людей навколо себе, то нарешті збагнете, що кожен прожитий день – це чудовий подарунок». Ці слова належать знаменитій голлівудській 68-річній актрисі Меріл Стріп (на фото). А втім, цінувати кожен день закликали й закликають багато хто.
Ісус Христос казав у знаковій Нагірній проповіді, що слід жити одним, сьогоднішнім днем, не переймаючись наступним, завтрашнім. «Отож не журіться про завтрашній день, бо завтра за себе само поклопочеться: досить для кожного дня своєї турботи» (Матв., 6:34). З другого боку, досвід засвідчує: яким буде наше завтра, переважно залежить від попередніх днів, зокрема від наших учинків, подій у суспільстві й світі. Не забуваймо, що кожен «попередній» день свого часу був днем сьогоднішнім. Тож саме від нього залежить, яким буде наступний. Ось конкретика. Хіба не істина, що прийнятну пенсію, яка дає змогу жити, як мовиться, по-людському, призначають тому, хто мав високу зарплату на відповідній посаді, чималі офіційні доходи? І чи не правда, що менше захворювань під старість має той, хто дотримувався здорового способу життя упродовж попередніх років? І ще одне істотне відкриття дослідників-фахівців із геронтології: довше і в доброму здоров’ї живе той, хто «витрачав» себе ощадливо, а саме: не виснажував організм важкою працею, не докладав надмірних зусиль задля досягнення мети, не брав, як кажуть у народі, дурного в голову, тобто уникав психічних навантажень і стресів.
Ці принципи лишаються дієвими й на схилі літ. Тому і в «третьому віці» не слід себе надміру завантажувати, приміром, хатньою роботою, додатковим заробітком, допомогою дітям у догляді за їхніми дітьми, тобто своїми онуками, хоч би як сильно ви їх любили. Адже знесилюючи себе, підриваєте здоров’я, вкорочуєте собі віку, доводите себе до стану, коли догляд уже знадобиться вам!
Ось чому належить не забувати про себе, передусім приділяти увагу своєму здоров’ю – вчасно і якісно харчуватися, достатньо відпочивати, спілкуватися з друзями, знаходити час для улюблених занять. Одне слово, слід «полюбити себе, улюбленого», щоб мати критерії, якою мірою необхідно «полюбити ближнього, як самого себе» (Матв., 22:34-40). Зрештою, берегти себе бодай задля нього.
Юрій ТОКАРЄВ.