Загальновідомо, що лідерами серед довгожителів є японці. Середня тривалість життя жінок у Японії становить приблизно 87 років, чоловіків – 81. Одним із місць, де мешкає найбільша кількість довгожителів у світі, багатьом з яких понад 100 років, є острів Окінава. Вчені протягом тривалого часу спостерігають за його жителями, намагаючись розгадати феномен їхнього довголіття.
Серед основних факторів, що впливають на тривалість життя, – здорове харчування, чиста екологія, фізична активність і, що дуже важливо, особлива життєва філософія японських довгожителів, яка називається ікігай. Цей термін складається з двох слів: «ікі» – життя, «гай» – цінність, вартість, тобто ікігай – це японська філософія щастя й пошуку сенсу життя. Але це не лише щастя сьогодні, воно створює проекцію на майбутнє й дає змогу дивитися в нього без страху, навіть якщо в сьогоденні все складається не найкращим чином.
Ікігай, вважають японці, у кожного власний, і шукати його треба самостійно в самому собі. Щоб знайти, потрібно насамперед провести глибокий самоаналіз, щоб визначити справжні бажання, потреби й своє покликання. При цьому треба бути максимально чесними з собою й прислухатися до голосу серця.
Щоб знайти свій ікігай, японська філософія рекомендує дати відповіді на такі запитання: що любите найбільше, що у вас виходить найкраще, чого зараз потребує світ, за що можете отримувати гроші.
Якщо складно одразу відповісти на них, можна почати з того, що не любите. Скласти список, згадавши, що викликає негативні емоції, дискомфорт, яку справу хочеться завершити якнайшвидше. Так буде простіше визначити, що вам подобається насправді, надихає, від чого з’являється відчуття задоволення й радості. Це можуть бути найрізноманітніші речі та дії: спілкування з друзями або близькими, робота в саду чи на городі, навчання, заняття музикою, танцями, догляд за тваринами, читання книжок тощо. До речі, ікігай зовсім не обов’язково має бути один, їх може бути кілька, як невеликих, так і глобальних.
Автор книги «Ікігай: сенс життя по-японськи» Кен Могі вважає, що ікігай – це «причина, чому ви встаєте вранці». Тому дуже важливо знайти в житті справу й заняття, які приносять позитивні емоції, радість, задоволення, наповнюють його змістом і життєствердною енергією. Саме це дає стимул продовжувати рухатися вперед і підтримує фізичне здоров’я.
Так, дослідження учених Університету Тохо доводять, що люди похилого віку, чиє життя цікаве, наповнене змістом, у яких є мета, менше хворіють і, як результат, довше живуть.
Олена КОСТЮЧЕНКО.