Яйця – дієтичний продукт, але через побоювання підвищити холестерин у великодні дні деякі люди остерігаються їх вживати. Інші ж кидаються в крайнощі та їдять їх занадто багато.
Дієтологи радять знайти золоту середину і не відмовлятися від цього дуже корисного продукту, а контролювати кількість. Яйця є джерелом дуже цінних для нас вітамінів А, D, B12, а також мінеральних речовин – заліза, холіну, біотину, кобальту, селену, які беруть участь у різних біохімічних процесах нашого організму. Крім цього, в них є білки, жири та вуглеводи.
Тому, хто стежить за рівнем холестерину, слід виключити зі святкового меню насамперед жирне м’ясо. «У яйцях дійсно міститься холестерин, але він не призводить до підвищення його в крові, – каже дієтолог Анна АФАНАСЬЄВА. – «Поганий» холестерин не підвищується від того, що ми їмо яйця. 70 відсотків холестерину – ендогенний, тобто той, який ми вироб ляємо самостійно. Для певних категорій осіб, наприклад, людей із цукровим діабетом, вводять обмеження на кількість яєць на день, тому що через підвищений цукор у них сильно руйнуються судини. І холестерин відкладається у перфорованих ділянках судин, як латка.
Таким чином судина звужується, і виникає ризик тромбозу. У людей зі здоровими судинами холестерин не відкладається. Тому з урахуванням того, що людина веде здоровий спосіб життя, харчується корисною їжею, яйця їй не нашкодять.
Є різні причини підвищення холестерину. Одна з них – застій жовчі, тому що в людини неправильно працює жовчний міхур. І їй яйця теж можна їсти, 1–2 на день, але за умови нормального жовчовідтоку. У такому випадку не потрібно робити великі проміжки між прийомами їжі, не голодувати. Модне зараз інтервальне голодування якраз може призвести до підвищеного холестерину, тому що відбувається застій жовчі».
Не буде шкоди для здоров’я навіть для людей із підвищеним холестерином, якщо з’їсте на Великдень 2–3 курячих яйця. Хочете більше – відмовтеся від інших калорійних продуктів протягом дня. Із обережністю слід вживати яйця людям, які потерпають від хронічного панкреатиту, гіпертонії, хвороб серця і системи кровообігу.
При цьому враховуйте, що зварені круто яйця довго перетравлюються шлунком – мінімум 3 години. Їх не варто їсти на ніч. А некруто, навпаки, легко, і дієтологи не забороняють готувати їх на вечерю. Сирий яєчний білок також засвоюється погано, до того ж, навантажує шлунок. Сирі яйця краще не вживати ще тому, що є ризик заразитися сальмонельозом. Тому яйця перед приготуванням потрібно ретельно мити. І, звичайно, набагато корисніші домашні, ніж від фабричних курей, у них більше мікроелементів і вітамінів.
Валентина ГАРКАВА.