Ще в минулому столітті в медицині й побуті з’явилося поняття «синдром хронічної втоми», для якого характерні такі ознаки, як постійне відчуття втоми, навіть після нічного сну, вихідних і тривалого повноцінного відпочинку у відпустці. Конкретної причини цього стану організму медики й науковці поки що не можуть назвати.
Підозрюють, що це пов’язано з якимись основними, в тому числі не виявленими, захворюваннями, а також із порушенням гормонального балансу, зокрема роботою надниркових залоз, що синтезують кілька важливих гормонів, як-от: адреналін, норадреналін, мінералокортикоїди (альдостерон), глюкокортикоїди (кортизол), андрогени (чоловічі статеві гормони). Від їх балансу залежать багато функцій. Наприклад, кортизол забезпечує перетворення білка на вуглеводи, мінералізацію кісток, підтримання м’язової маси, надходження глюкози до тканин організму тощо. Дефіцит альдостерону (при хворобі Аддісона) зумовлює втрату організмом води й натрію, водночас збільшує затримку калію, що й спричиняє зневоднення організму, порушення балансу розчинених у крові речовин (електролітів). А це негативно позначається передусім на стані серця, м’язів, нервової тканини. За недостатньої функції кори наднирковиків виникає знесилення, апатія, нудота, посилене серцебиття (тахікардія), зниження артеріального тиску.
Крім явних функціональних розладів, останнім часом багато лікарів-ендокринологів схиляються до думки про синдром виснаження надниркових залоз, приміром, у разі хронічного стресу, коли активно й сумарно у великій кількості синтезуються адреналін і кортизол. Однією зі скарг осіб із виснаженням наднирковиків є відчуття загальної слабкості, відсутності енергії, коли протягом дня людині важко концентрувати увагу, взятися за роботу, і вона для бадьорості вживає багато кави, чаю, інших енергетичних напоїв.
Для діагностики й лікування синдрому виснаження надниркових залоз, синдрому хронічної втоми й інших супутніх розладів слід звернутися до лікаря-ендокринолога, який призначить відповідні лабораторні дослідження.
Оксана МАХАНЬКОВА, лікар загальної практики.