Шток-троянда рожева належить до родини мальвових, яку вирощують переважно з декоративною метою. Увагу до себе рослина привертає чималою висотою стебла. (80–250 см), крупним пальчато-лопатевим листям із повстяним опушенням та розкішними квітами до 12 см у діаметрі. Зацвітає на другий рік після посадки. Цвітіння припадає на липень—вересень. У вирощуванні всі мальвові невибагливі, наділені високою посухо-та холодостійкістю. Цвітуть рясно і тривало, іноді до пізньої осені. У родині мальвових багато рослин мають лікувальні властивості — передусім це алтея, а також мальва (шток-троянда) та ін. Останню найчастіше використовують для полегшення кашлю.
Шток-троянда містить слиз, таніни, дубильні та фарбувальні речовини. З фарбувальних пігментів найбільший інтерес становить альтеїн, який дає різні відтінки. Барвники, що містяться у квітах, використовують для підфарбовування харчових продуктів та напоїв. Рослина збільшує секрецію, має пом’якшувальний та обволікальний вплив. З лікувальною метою використовують квіти, рідше корені. Квіти заготовляють під час повного розпускання разом із чашечкою, іноді тільки пелюстки. Збирати їх можна протягом усього літа, в міру розпускання нових квітів. Вважається, що більш ефективними є квіти з темним забарвленням. Одразу після розпускання квіти висушують на відкритому повітрі у захищених від сонця місцях — під навісами, на горищах.
Для приготування настою 2 столові ложки квітів мальви заливають 100 мл окропу, настоюють годину в темному місці та проціджують. Вживають по столовій ложці 4 рази на день при бронхіті та гастриті як обволікальний та в’яжучий засіб. Такий настій можна вживати і як загальнозміцнювальний. Він зменшує запалення та подразнення. Також цим настоєм можна полоскати горло..
На основі сировини шток-троянди за сильного кашлю готують чай, у який для смаку та посилення ефекту додають мед. Для його приготування 2 чайні ложки подрібнених квітів заливають 1/4 л гарячої води, настоюють 10 хв. і п’ють тричі на день із додаванням столової ложки меду. Не забувайте, що мед не можна класти у гарячу воду чи тим більше окріп — від цього він втрачає свої корисні властивості. Мальва може входити до складу чайних сумішей від кашлю та бронхіту. Зовні її препарати у вигляді примочок та компресів застосовують при запаленнях та виразках на шкірі, ранах, що погано загоюються.
Побічні властивості шток-троянди невідомі. В магії вважають, що мальва, висаджена поблизу вхідних дверей, захищає дім від недоброзичливців.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.