Останнім часом загострилася соціально-медична проблема, пов’язана з так званими харчовими отруєннями. Вони стаються не лише внаслідок порушення санітарно-гігієнічних норм, як-от брудний посуд, продукти, руки тих, хто з ними має справу, а й через недотримання правил зберігання страв і сировини, з якої готують їжу.
Для профілактики псування продуктів їх треба зберігати в холодильнику. Та навіть за цієї умови всі різновиди їжі мають термін придатності. Зокрема борщ можна зберігати 3 дні, супи — 1–2. До слова, зваривши велику каструлю першої страви, не слід розігрівати її всю, а лише ту кількість, яку збираєтесь подати на стіл.
Ще краще мати в холодильнику бульйон, на якому варитимете свіжі борщ або суп. Тоді зменшується загроза псування, не руйнуються вітаміни внаслідок тривалого зберігання та під час розігрівання. Котлети, голубці, тефтельки та інші страви з подрібненого м’яса можна зберігати в холодильнику не більше доби, причому перед наступним вживанням їх слід ще раз обсмажити, а голубці — ретельно прокип’ятити в соусі чи сметані. Адже м’ясний і рибний фарші — сприятливе середовище для швидкого розмноження хвороботворних мікробів. Страви з використанням фаршів також мають короткий термін придатності. Тож, наприклад, макарони по-флотському не варто лишати на другий день, і фарш краще змішувати з макаронами, відвареними безпосередньо перед уживанням їжі.
Страви з цільного м’яса (відбивні котлети, птиця, смажена або відварена риба) готуйте на два дні, але їх треба не просто розігрівати, а повторно як слід просмажувати.
Не можна довго зберігати й молочні продукти, кондитерські вироби з кремом. Страви на основі молока, вершків — не більше доби.
Температура в холодильнику, за винятком морозильної камери, плюс 3–8 градусів. У моделях з холодильною камерою вгорі найхолодніше місце — безпосередньо під нею. На розташованих нижче полицях температура підвищується. Не слід щільно завантажувати холодильник, щоб не порушувати циркуляцію повітря, а отже, й температурний режим.
Багато збудників небезпечних захворювань при низькій температурі в морозильній камері гинуть. Але, наприклад, личинки глистів лишаються життєздатними. Збудники сальмонельозу, бруцельозу також можуть пережити заморожування.
Безпосередньо під морозильною камерою до 3 діб можна зберігати м’ясо й рибу, які приготуєте найближчим часом. Яйця в холодильнику тримають у спеціальних чарунках на дверцятах не довше 7 днів. Для тривалішого зберігання їм треба знайти холодніше місце.
На другій полиці доцільно зберігати другі страви, салати, кондитерські вироби (тістечка, торт), молоко, молочні продукти. На третю ставлять посуд із першими стравами, консерви, кладуть сир, ковбаси. Унизу, зазвичай у спеціальних контейнерах, зберігають фрукти й овочі.
У дорогу, похід, на пікнік не слід брати їжу нетривалого зберігання. Доцільно взяти варені яйця, сир, копчену ковбасу, смажену курку (яку слід з’їсти в той же день!), сухе печиво, хліб, свіжі овочі. Продукти краще скласти в сумку-холодильник.
Андрій ЗУБЕНКО, санітарний лікар.