Без троянди годі уявити будь-який квітник. А щоб радувала вас багато років, її необхідно правильно посадити.
Підготовчі роботи
Висаджувати троянду можна з весни до осені, однак важливо, щоб рослина встигла до холодів прижитись. За весняної та літньої посадки кущі потребуватимуть постійних поливів. Саджанці троянди часто продають із закритою кореневою системою. Краще віддати перевагу саме такому садивному матеріалу — він має значно більше шансів вижити. Основним правилом при виборі саджанця є стан кореневої системи: чим вона потужніша, тим краще приживеться рослина. Діаметр кореневої шийки має становити 8—20 мм.
Саджанці з відкритою кореневою системою перед посадкою мінімум на 4—6 год. поміщають у відро з водою. Незайвим буде додати стимулятор росту для коренів. Після замочування саджанці обрізають, залишивши на них 3—4 пагони до 15—20 см завдовжки з 2—4 бруньками на кожному. Завдяки обрізуванню саджанці краще приживаються. Хворі та відмерлі гілки одразу видаляють. Також вирізують мертві частини коренів, старі укорочують до 15—20 см — це сприятиме відростанню нових. У контейнерних кущів коріння не обрізують. Для кращого приживання обрізані саджанці можна занурити безпосередньо перед посадкою у суміш з однакових частин глини і перегною.
Місце – під сонцем
Ділянка під посадку має бути добре дренована, помірно волога, місце — обов’язково сонячне. Непридатні для троянд місця з близьким заляганням грунтових вод. Тому якщо земля сира, у посадкових ямах роблять дренаж.
Яму бажано підготувати заздалегідь, за 2 тижні до посадки. Викопують такого розміру, щоб у ній вільно поміщались корені саджанця. Зазвичай її розмір роблять не менше 40 см углиб та вшир. Однак якщо грунт важкий, глинистий, ями копають на глибину 60—70 см. Безпосередньо перед посадкою верхній шар розпушують. У кожну яму перед посадкою вносять 5 кг перегною, 20 г азотних та по 15 г калійних та фосфорних добрив і ретельно перемішують із землею.
Правильна посадка: не заглиблюйте
Корені обережно рівномірно розпрямляють та притискають землею. Чим ширше розправлені корені, тим більша площа живлення. Дуже важливо, щоб місце щеплення було на 4—5 см нижче рівня грунту. Справа в тім, що нові бруньки на саджанці утворюються там, де він добре освітлений. А якщо воно вище рівня, то нові пагони виростають на підщепі — шипшині, з’являється багато дикої порості. Якось ми подарували розкішний трояндовий кущ своїм добрим знайомим. Господиня спочатку зраділа, а потім махнула рукою: «Все одно потім шипшиною стане». Поговоривши, з’ясувалось, що всі свої попередні кущі вона садила неправильно — не заглиблюючи кореневу шийку.
Однак і надто глибока посадка також небажана. Кореневласні троянди також треба висаджувати трохи і лиоше, ніж вони росли раніше — це сприятиме утворенню додаткових коренів.
Місце посадки добре утрамбовують та поливають, щоб між коренями не залишалось порожнин. На кущ — мінімум відро води. Закінчують посадку підгортанням, аби захистити нижні бруньки. Висота горбка має бути близько 15 см. За умов весняної посадки його залишають на 2 тижні, за осінньої — до весни. Потім грунт розгортають, а площу навколо куща мульчують перегноєм, торфом або просто присипають землею. Іноді навіть радять засипати кущ повністю. Деякі фахівці радять: якщо садили обережно і не пошкодили прикореневу грудку землі, підгортати таку троянду не потрібно. Протягом 7—10 днів після посадки кущі притіняють від яскравого сонця. Перші квіти бажано обрізати.
Тісноти не любить
А ще не можна троянди густо висаджувати — це призводить до розвитку грибкових захворювань та пригнічення рослин одна одною. Крім того, у загущених посадках догляд за кущами ускладнюється. Однак і занадто розріджені також небажані. У такому разі грунт навколо троянд сильно прогрівається, висихає, з’являються бур’яни. Мініатюрні троянди висаджують на відстані 25—35 см одна від одної, флорибунду та чайно-гібридні — 60—80 см, паркові — 100—110 см, виткі — 1,2—2 м.
Якщо троянд багато, їх рекомендують садити у 2—3 ряди у шаховому порядку. Можна не викопувати яму для кожного окремого саджанця, а зробити канавки глибиною близько 40 см.
Катерина ОКУНЬ.