Амбулаторна спеціалізована медична допомога — допомога, яку пацієнт отримує без госпіталізації до лікарні, повідомляє НСЗУ. Це консультації від таких лікарів, як, наприклад, хірург, офтальмолог, травматолог, а також проведення ними лікувальних процедур або малих хірургічних втручань, досліджень та обстежень. Усі ці послуги пацієнт отримує без госпіталізації — або в амбулаторних умовах, або на умовах денного стаціонару.
Така допомога є безоплатною для пацієнта, якщо він звертається для її отримання за електронним направленням свого сімейного лікаря у той заклад, який має відповідний контракт із НСЗУ.
До певних фахівців можна потрапити без направлення, це: гінеколог, психіатр, педіатр, лікар, у якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під медичним наглядом, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Та якщо необхідність візиту, наприклад, до стоматолога пацієнт може самостійно визначити, то до фтизіатра — не завжди. Тому логічно, якщо спочатку відвідає свого сімейного лікаря, щоб отримати подальше скерування для дійсно потрібного, за станом здоров’я, вузького фахівця чи на потрібну маніпуляцію, обстеження тощо.
Амбулаторна допомога включає такі безоплатні послуги за програмою медичних гарантій:
— консультації вузьких спеціалістів;
— інструментальні обстеження (рентген, УЗД, ендоскопічні, електрофізіологічні тощо);
— загальноклінічні та біохімічні лабораторні обстеження;
— лікування в амбулаторних умовах (денне) включно з малими хірургічними операціями;
— ведення вагітності;
— медичну реабілітацію в амбулаторних умовах;
— ургентну стоматологічну допомогу всім та планову дітям до 16 років.
За цим пакетом заклад має право надавати той обсяг послуг, на який він спроможний за наявністю відповідного обладнання чи фахівців. Тобто не в кожній лікарні, яка має контракт на амбулаторну допомогу, може бути стоматолог або УЗД-апарат. Щоб уточнити наявність потрібного лікаря чи можливість зробити, наприклад, рентген, треба зателефонувати до конкретної лікарні.