Дякую «Порадниці» за цікаву розповідь про символіку обручки. Хотілося б більше довідатися і про вінчальні вінці.
Чула, що терновий вінець – то символ страждань Спасителя, а от що символізують нерідко багато прикрашені «корони», які тримають над молодими?
Ніна Іванівна. Хмельницька обл.
Відповідає керівник недільної школи «Чадо» при Свято-Михайлівському Золотоверхому чоловічому монастирі протодиякон ПЦУ Петро ЛОПАТИНСЬКИЙ.
– Звичай одягати вінці молодим веде початок іще з дохристиянських часів. Там це робили під час здійснення цивільного шлюбу. Вінці були символом радості, вказували на те, що двоє стають чоловіком і дружиною. Відомо, що давні греки і римляни робили їх із живих квітів. Спершу деякі християнські священники виступали проти використання вінців під час вінчання, але з часом цій традиції надали оновленого змісту.
За часів раннього християнства вінці виготовляли з барвінку, духмяних трав і носили впродовж 7 днів, по тому знімаючи в церкві і проголошуючи спеціальну молитву про зняття вінців на 8 день шлюбу, яку тепер уже не читають. Інтимні стосунки між молодятами тоді могли бути лише після зняття вінців; таким чином церква налаштовувала молодят не вбачати у шлюбі засіб для свого задоволення. Як казав іще Іоан Золотоустий, вінці підкреслюють перемогу молодят над плотськими пристрастями.
У наші дні Таїнство шлюбу здійснюється через вінчання: відбувається обряд накладання вінців на молодят, після чого священник промовляє тайнозвершувальну формулу. Зовні вінці – не що інше як вінки, які можуть мати вигляд оздоблених золотих корон, хоч їх форма не має принципового значення. У прокимені, який проголошують під час Таїнства шлюбу перед читанням апостола, є згадка про вінці «з каміння дорогоцінного».
Вінці молодят є символом радості, входження в нове буття, адже шлюб – це куточок раю на землі, де вони стають королем і королевою свого шлюбу, майбутньої сім’ї; не випадково під час Таїнства тричі повторюють: «Господи Боже наш, славою і честю вінчай їх».
Разом із тим, вінець у християнстві – ще й символ мучеництва, яке веде до святості, а на іконах бачимо вінці в мучеників, прославлених на небесах. Тож вінець, окрім радості, водночас символізує і початок болю; адже шлюб теж передбачає певне мучеництво, жертовність, які так само ведуть до святості. Момент, коли на молодят покладають вінці, і священник закликає на них благодать Божу, – особливий, один із найурочистіших у чині вінчання.
Шукала відповідь Ольга ГОЙДЕНКО.