Я часто їжджу до Києва торгувати продуктами. Але одного разу виник конфлікт на станції через те, що мене не хотіли пускати до вагона -– мовляв, сумки дуже великі, а я за них не платила. Хочу знати, за яких умов можна перевозити великі сумки, а також розкажіть, чи можна перевозити велосипед? Якось я теж стала свідком такої суперечки між пасажиром та працівником залізниці. І чи можна перевозити залізницею курей?
Валентина ГУРТОВА. Бородянський р-н Київської обл.
Справді, не виключено, що автор листа порушила правила перевезення багажу, через що між нею та працівником станції виникла суперечка. Водночас за умови дотримання правил залізницею можна перевозити чимало видів багажу, з яким не пустять, наприклад, в автобус.
ПЕРЕВОЗИМО БАГАЖ
Пасажир має право перевозити ручну поклажу у всіх категоріях вагонів і поїздів загальною вагою до 50 кг. Ручна поклажа до 36 кг включно перевозиться безкоштовно, перевищення до 14 кг оплачується за тарифом перевезення багажу. Ручна поклажа, загальна вага якої перевищує 50 кг, до перевезення в пасажирських вагонах не допускається. Не дозволяється також перевозити ручну поклажу, загальний розмір якої за сумою 3 вимірювань перевищує 200 см, крім велосипедів у зібраному вигляді (на ходу), засобів для пересування осіб з інвалідністю та дитячих колясок.
Забороняється перевозити в ручній поклажі зброю (крім службової та мисливської), вибухові, отруйні, їдкі, радіоактивні речовини, а також спирт, бензин, гас, ацетон та інші вогненебезпечні речовини, а також ручну поклажу, яка може зіпсувати або забруднити речі інших пасажирів. До перевезення в ручній поклажі не допускаються речі, стан яких не відповідає санітарним нормам.
ПЕРЕВОЗИМО ТВАРИН
Пасажир може перевозити дрібних кімнатних тварин, які не створюють загрозу оточенню (собак малих порід, котів, птахів), у поїздах та вагонах усіх категорій (крім вагонів типів «СВ» та «М», тобто люкс) у спеціальних засобах для перевезення (клітка, контейнер, ящик, ємність або інша жорстка тара), які унеможливлюють пошкодження чи забруднення вагона. Без спеціальних засобів для перевезення дрібних кімнатних тварин перевозити заборонено. Крім того, ці засоби не повинні займати більше одного місця ручної поклажі. Перевозять тварин на місцях, передбачених для розміщення ручної поклажі (у вагонах нічних поїздів — під полицею або на полиці поруч з пасажиром, у вагонах з місцями для сидіння — на руках у пасажира або під місцями для сидіння).
Свійську птицю (курей, індиків, гусей, качок тощо) також перевозять у спеціальних засобах для переміщення (не більше одного місця ручної поклажі) і лише в загальних вагонах місцевих поїздів та в регіональних поїздах.
Собак великих порід (вище, ніж 45 см у холці) у кількості не більше 2 можна перевозити в окремому купе купейного вагона за наявності намордника та повідка. При цьому пасажир зобов’язаний оплатити вартість проїзних документів за кількістю незайнятих місць у купе за повним тарифом, крім випадків, якщо має пільги. У регіональних поїздах собак великих порід перевозять у крайніх тамбурах першого й останнього вагонів під наглядом супровідника. Один пасажир може провезти одного великого собаку або двох невеликих тварин.
При перевезенні собак, дрібних кімнатних тварин та кімнатних декоративних птахів обов’язково мати при собі ветеринарні документи, які оформлюють у ветклініці перед поїздкою, та багажну квитанцію. Довідка для перевезення тварин по Україні дійсна протягом 5 діб.
Той, хто супроводжує тварин, повинен дбати про них у дорозі: годувати, поїти та прибирати, запобігати порушенням санітарно-гігієнічних умов, а в разі їх порушення забезпечувати їх усунення. Якщо пасажир порушив вимоги щодо перевезення ручної поклажі живих тварин і птахів, перевізник має право відмовити йому в посадці у поїзд.
До речі, у поїздах можна перевозити також бджіл. Бджоли приймаються до перевезення у багажному вагоні при температурі повітря, не вищій за плюс 10 градусів.
Оплата за перевезення великих собак, дрібних кімнатних тварин та кімнатних декоративних птахів пасажирами в пасажирських вагонах, а також у багажних вагонах пасажирських поїздів, свійської птиці в загальних вагонах місцевих поїздів та регіональних поїздів сплачується за особину чи місце як за 20 кг багажу незалежно від наявності ручної поклажі.
ПЕРЕВОЗИМО СІЛЬГОСПЗНАРЯДДЯ
Сільськогосподарські знаряддя праці, загальний розмір яких не перевищує розміру, передбаченого для норми ручної поклажі, перевозять безоплатно (не більше двох місць ручної поклажі на одного пасажира) за умови упакування їх колючих та ріжучих частин гумовими, дерев’яними чи пластиковими накладками або чохлами.
ПЕРЕВОЗИМО РОСЛИНИ
До перевезення вантажобагажем приймаються рослини, саджанці та інші садивні матеріали, якщо їх упакування гарантує схоронність перевезення і вони не забруднюють багаж інших пасажирів. Рослини з обв’язаною кроною та упакованими кореневищами допускаються до перевезення безоплатно за рахунок норми ручної поклажі або разом з іншими речами за умови, що розмір та вага такого перевезення відповідають нормі ручної поклажі.
ПЕРЕВОЗИМО ВЕЛОСИПЕД
Велосипед можна перевозити в розібраному та впакованому вигляді за умови, що він вільно поміститься в місці, призначеному для перевезення ручної поклажі. Велосипед у зібраному вигляді (на ходу) перевозять з оплатою перевезення як надлишок ручної поклажі в тамбурі вагона (не більше одного на тамбур) або у місцях, обладнаних для розміщення велосипедів. Перевозити велосипед у зібраному вигляді (на ходу) у вагонах приміських поїздів з малими тамбурами, де немає можливості перевезення велосипеда в зібраному вигляді, не можна. Якщо велосипед провозять у розібраному запакованому вигляді та його розміри не перевищують норму (не більше 36 кг та розміром, який за сумою трьох вимірювань не перевищує 200 см), перевезення не оплачується.
ДО ЗАПИСНИКА ПАСАЖИРА
Ручна поклажа — особисті предмети або речі пасажирів, які перевозять разом з ними.
Ручна поклажа великогабаритна — поклажа, розміри якої за сумою 3 вимірювань перевищують 200 см.
Підготувала Лідія ГЕРАЩЕНКО.