Процедура, яка допомагає розслабитися та оздоровитись. Але якщо немає можливості скористатися послугами фахівця, на допомогу завжди прийде доступний і безкоштовний самомасаж. «Порадниця» з’ясувала, як його робити правильно, коли рекомендований і кому протипоказаний.
У ЧОМУ КОРИСТЬ
– Самомасаж – це різновид масажу, при якому людина самостійно впливає на певні ділянки власного тіла (наприклад, шийно-комірцеву зону) різними прийомами та техніками: погладжуваннями, розтираннями, натисканнями, розминаннями, – пояснює масажист-реабілітолог Олексій БОНДАРЕНКО. – Також для самомасажу використовують різні предмети та пристосування (тенісний м’ячик, рол, рукавиця, щітка), масажні олії та креми, лікарські мазі, гелі.
Хоча самомасаж поступається за ефективністю професійному сеансу, він також може принести організму відчутну користь: розім’яти та розслабити м’язи, поліпшити крово- і лімфообіг, прискорити обмінні процеси, оновити клітини шкіри.
КОМУ РЕКОМЕНДОВАНО ТА ЗАБОРОНЕНО
Крім загального підвищення життєвого тонусу, самомасаж здатний зменшити больовий синдром при низці захворювань. Зокрема, локальні самомасажі рекомендовані при шийному остеохондрозі, головних болях, порушеннях у роботі травного тракту та органів дихання, болях у м’язах спини та кінцівках, артриті, плоскостопості, безсонні, депресії. Незамінні масажні процедури й при значних фізичних навантаженнях, реабілітації після травм і переломів, малорухливому способі життя, зайвій вазі.
Але є й протипоказання. Як і класичний масаж, самомасаж заборонений при порушенні цілісності шкіри, шкірних висипах і запаленнях, варикозному розширенні вен, наявності злоякісних новоутворень, а також при збільшених лімфатичних вузлах, підвищеному артеріальному тиску, температурі.
ОСНОВНІ ПРИЙОМИ ТА ТЕХНІКИ
Освоїти основні прийоми та техніки самомасажу може будь-хто, головне – дотримуватися кількох важливих правил:
- усі прийоми виконують по ходу лімфатичних судин: від периферії до центру, в напрямку до найближчих лімфатичних вузлів (від кисті до ліктьового суглоба, від суглоба до западини під пахвою; від стопи до колінного суглоба, потім до паху; по спині та грудях – знизу вгору);
- лімфатичні вузли та безпосередньо хребці не масажують;
- при виконанні будь-якого масажного прийому необхідно дотримуватися певного ритму, темпу рухів і сили тиску;
- між прийомами не має бути пауз: закінчивши один, одразу переходьте до наступного;
- прийоми масажу повинні йти від поверхневих до тих, що впливають на глибокі тканини м’язів, у такій послідовності: погладжування, розтирання, розминання. Потім можна застосовувати прийоми, що впливають на всі шари тканин: вичавлювання, вібрація, ударні;
- для масажу суглобів використовують здебільшого три прийоми: погладжування, розтирання, пасивні рухи;
- перші 3–4 прийоми сеансу роблять легко, наступні – інтенсивніше.
Наприкінці сеансу сила тиску та амплітуда рухів знову зменшуються. В ідеалі самомасажу повинен передувати гарячий душ. Він розігріє тіло, розширить судини та підготує м’язи, що зробить процедуру ефективнішою.
Ірина КАДЧЕНКО.