Перебування у місцях скупчення людей та обмежений доступ до чистої води є причинами появи ротавірусної інфекції. Як і всі кишкові захворювання, вона легко поширюється серед людей, отже, є особливо небезпечною під час війни, застерігають у МОЗ. Її збудником є ротавірус, а ранніми симптомами вважають різке підвищення температури та блювоту. Пізніше з’являється тривала діарея, може також спостерігатися біль у животі.
У здорових дорослих ротавірусна інфекція може мати лише легкі прояви та симптоми або не мати їх взагалі. Проте для немовлят і дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення.
– Ротавірус часто є причиною секреторної діареї, основною відмінністю якої є переважне ураження тонкого кишківника. Вона має вірусну етіологію, – зазначає Федір ЛАПІЙ, кандидат медичних наук, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету ім. П.Л.Шупика, експерт НСЗУ. – Ротавірус часто трапляється у дітей перших років життя. Він формує базовий імунітет. Подальші зустрічі з цим вірусом перебігають уже не так тяжко ще й тому, що в більш старшому віці ми вже не такі чутливі до втрати рідини порівняно з дітьми перших місяців або років життя. Найбільшу частку випадків гастроентеритів серед дітей складає саме ротавірус. Тому проти нього запроваджується вакцинація.
Джерелом ротавірусів є людина. Передача інфекції відбувається фекально-оральним шляхом через брудні руки, забруднені предмети, продукти, воду. У калі інфікованої людини вірус виявляють за 2 дні до появи симптомів і впродовж 10 днів після їх зменшення. Увесь цей час він легко поширюється, навіть якщо у хворого немає жодних ознак. Може залишатися на поверхні меблів і предметів упродовж тижнів і навіть місяців.
Якщо ви або ваша дитина відчуваєте такі симптоми, обов’язково зверніться до лікаря:
- ознаки зневоднення (сухість у роті, плач без сліз, зменшення частоти сечовипускання);
- часте блювання;
- діарею понад добу, сліди крові в калі, температуру вище 39 градусів;
- ознаки перевтоми, кволість, біль, незвичну сонливість.
Лікування ротавірусної інфекції не специфічне, а симптоматичне, і направлене на відновлення кількості рідини та електролітів в організмі, зниження інтоксикації. Антибіотики не призначають, адже при вірусних інфекціях вони не ефективні.
Зменшити ризик захворювання допоможе дотримання правил гігієни. Не забувайте мити руки після відвідування туалету або після того, як поміняли дитині підгузок, а також контакту з сантехнічним обладнанням, тваринами, перед споживанням і приготуванням їжі.