Якось заїхала у гості до сусідки по дачі. Сидимо, розмовляємо. Погляд падає на списаний акуратним почерком зошит, що лежить поруч. Мимоволі вчитуюсь. Господиня усміхається і ніби виправдовується: «Живу біля ферми, мухи, миші, навіть щурі докучають. Та й у ґрунті всіляких шкідників вистачає. Тож тривалий час збирала з різних джерел та записувала у зошит інформацію про рослин, що захищають від комах, гризунів та інших шкідників». А потім, ніби прочитавши на моєму обличчі запитання, сказала: «Якщо цікаво, візьміть, перепишіть».
Васильки (базилік) добре відомі своїми ароматичними властивостями. Та, виявляється, вони не до смаку багатьом шкідникам. Їх зокрема рекомендують висаджувати поряд із бобами від бобової зернівки. А ще вони відлякують мух та комарів. Тому незайве їх висадити біля входу у дім або навіть вирощувати в кімнатах у вазонах.
Котовник відлякує тлю, мурах, колорадського жука, довгоносика, листоїда.
Каштан — здавна відомий засіб від молі, тому плоди часто кладуть у шафи з одягом. А його листя не до смаку мухам.
Часник є чудовим сторожем для багатьох культур. Він не подобається яблуневій плодожерці, гусеням, тлі, слимакам, капустяній та морквяній мухам, вовчку, кліщам, довгоносикам. А ще його не люблять кроти.
М’ятою можна боротись із колорадським жуком та мурахами. Тому, аби відлякувати мурашок, м’яту часто кладуть там, де зберігаються продукти. А також вона не до смаку блохам, комарам, мухам. Її запах не подобається мишам та капустяній мусі.
Полину гіркого бояться слимаки, гризуни, мурахи, блішки, капустяна гусінь та морквяна муха. Він здатен відлякувати яблуневу плодожерку та білокрилку, мух та комарів. Від бліх полин розкладають у приміщенні на підлозі, вішають жмутки біля вікон та дверей.
Аніс не подобається тлі, капустяній гусені, блішкам. Натомість його аромат дуже приваблює мишей.
Хризантема скорочує чисельність нематод.
Чорнобривці відлякують нематод, шкідників капусти, бобову зернівку, колорадського жука, капустяну муху, тлю.
Красоля не до смаку тлі, колорадському жуку, білокрилкам, гусені капустянки, клопам.
Нагідки знижують захворюваність рослин бактеріальними та вірусними хворобами, відлякують багатьох шкідників.
Пижмо — чи не найбільший ворог численних шкідників. Його застосовують проти мурах, колорадського жука, тлі. Бояться рослину міль, блохи та клопи, уникають комарі та мухи — достатньо розкласти у кімнаті жмутки пижма. Тому часто пижмовими гілочками вкривають від мух сире м’ясо. Вони зменшують кількість плодожерки, мідяниці, квіткоїда на яблуні.
Тютюн — ще один ворог багатьох шкідників. Його зокрема остерігаються земляні блішки, він не до смаку мишам.
Огіркова трава захищає від слимаків суницю та інші рослини. Її рекомендують висівати між рядками капусти — вона зменшує пошкодження гусінню.
Мульчі з листя та кори дуба бояться слимаки, садовий хрущ, гусінь.
Рицина відлякує комарів. Однак слід не забувати, що рослина ця дуже отруйна.
Горіх волоський — ворог мух та комарів. Відваром з його листя рекомендують обприскувати худобу, аби на неї не сідали комахи.
Бузина чорна допомагає позбутись мух, клопів та мишей. Жмутки цієї рослини розвішують у приміщенні та розкладають по підлозі, висаджують біля дому.
Кріп не до смаку колорадським жукам, петрушка — слимакам.
Квітуча черемха, як і багато інших ароматичних рослин, відлякує мух.
Коріандр (кіндза) не люблять тля, павутинний кліщ та колорадський жук, але особливо — мишоподібні гризуни. Тому його висаджують поблизу рослин, особливо беззахисних перед мйшами.
Піретрум дівочий — добре відомий ворог гризунів.
Гірчицю білу (порошок) використовують проти гусені, тлі, білянок, гусені совок.
Звісно, цей перелік далеко не повний. Однак хоч що б висадили на своєму городі, повністю шкідники не зникнуть. Можна лише зменшити їх кількість.
Ярослава ЛЕВЧЕНКО.