Римо-католики 4 жовтня вшановують Франциска Асизького, який жив на межі XII–XIII ст. в Італії, дав обітницю жити в бідності та заснував чернечий Орден францисканців. Це орден, який проповідує християнство шляхом наслідування Христа та апостолів, а саме в любові до ближнього, бідності та благодійності. Орден знаний ще тим, що турбується про охорону навколишнього середовища, тож Франциск став вважатися покровителем екологів.
Вірменська Церква 5 жовтня згадує святку Феклу. Вона жила в Іконії в І ст. Почувши проповідь апостола Павла, прийняла хрещення і сама стала проповідувати, її навіть почали називати «рівною апостолам». Коли під час гонінь ще молоду дівчину хотіли спалити на багатті, пішов сильний дощ і Фекла врятувалася. Проповідуючи все життя Євангеліє, вона дожила до 90 років.
Православні та греко-католики 6 жовтня відзначають Зачаття Івана Хрестителя. Про народження сина священникові Захарії сповістив архангел Гавриїл. Старозавітний пророк Малахія передбачив, що Месії передуватиме Предтеча, який і вкаже на Нього. Тож юдеї, очікуючи на прихід Месії, завжди очікували і на прихід Його Предтечі. Власне, тому Іван і зветься Предтечею, що як своєю проповіддю, так і справами готував людей до зустрічі з Христом.
Православні 7 жовтня згадують Феодосія Манявського. До Манявського Скита він прийшов у 1611 році, будучи дияконом, а згодом став ігуменом і керував не лише цим монастирем, але йому підпорядковувались ще 250 інших монастирів у Львівській, Перемишльській єпархіях, на Буковині та в Молдові. Та Феодосій був не лише хорошим управлінцем. Він також уклав статут для Скитського монастиря, який суворо регламентував життя монахів. За розбудову Церкви та подвижницьке життя Феодосій був визнаний преподобним.
Православні та греко-католики 9 жовтня вшановують апостола та євангеліста Івана Богослова. Іван був братом апостола Якова, і саме йому Христос, помираючи на хресті, доручив опіку над Своєю матір’ю — Богородицею. Іван знаний як «апостол любові», а Богословом названий, бо він більше та глибше, ніж інші євангелісти, розкрив сутність Святої Трійці.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.