Римо-католики 7 жовтня згадують Пресвяту Діву Марію Розарію. Це свято встановив св. Папа Пій V на згадку про перемогу християнського флоту над турками 7 жовтня 1571 р. під Лепанто (Греція). Аби перемогти в цій битві, Папа закликав читати молитву Розарію, і саме в цей день Братство Розарію організувало в Римі урочисту процесію, тож Папа приписав перемогу Марії Помічниці християн.
Юдеї 10 жовтня відзначають Шміні Ацерет, який починають святкувати вже 9 жовтня. В юдейському календарі доба починається ввечері, тож і святкування традиційно починається тоді ж і триває наступного дня. Про древню традицію починати добу з вечора свідчить і Писання. Так, у книзі Буття Старого Заповіту, де описується створення світу, по завершенні кожного дня творіння говориться «…і був вечір, і був ранок», а не навпаки.
Юдейське свято Шміні Ацерет відзначається одразу після свята Суккот, що триває тиждень, його назва перекладається як «святкове зібрання на восьмий день». Тоді читається молитва з проханням про дощ, в якій звертаються до Бога, котрий «…посилає вітер і дарує дощ», що дає життя та хороший урожай.
Православні 11 жовтня вшановують собор преподобних отців і преподобного Антонія, який заклав Києво-Печерський монастир і сприяв розвитку чернецтва на землях Київської Русі. Народився святий у місті Любечі під Черніговом приблизно в 982 році, тобто ще до офіційної дати хрещення Русі. Ще юнаком відправився на Афон, де став монахом і переніс аскетичну традицію чернецтва на рідні землі з Афонської гори. Святий, який прожив 90 років, був похований у печерах монастиря, де зберігаються мощі багатьох інших монахів, що жили тут.
Юдеї 11 жовтня відзначають свято Сімхат Тора — завершення та нового початку читання річного циклу Тори. Саме в цей день читається її остання та перша глави. В синагозі влаштовується врочиста хода з сувоями Тори, до читання якої викликають усіх присутніх чоловіків. Свято супроводжується танцями та святковими піснями.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.