Православні та греко-католики 9 серпня вшановують цілителя Пантелеймона, який жив у Малій Азії в IV ст. Пантелеймон виховувався в язичницьких традиціях і вивчав медицину, а коли став придворним лікарем, то познайомився зі святим Єрмолаєм, який розповів йому про вчення Христа. Охрестившись, придворний лікар почав лікувати вбогих та відвідувати в’язнів, зцілюючи їх не лише ліками, а й молитвою.
У мусульман на 9 серпня випадає Новий рік по Хіджрі. Хіджрою називається переселення Мухаммада та його перших послідовників із Мекки до Медини, коли вони рятувалися від гонінь язичників. Відбулося це в VІІ ст. н.е. І рік, коли сталося це переселення, став першим роком ісламського місячного календаря. Зараз це 1443 рік. І хоча в мечетях читають проповіді, проте цей день не вважають святом і ніяк не відзначають.
У православних та греко-католиків 14 серпня починається Успенський піст, що триватиме до 27 серпня і є приготуванням до святкування Успіння Пресвятої Богородиці.
Вірменська та Римо-Католицька Церкви 15 серпня святкують Внебовзяття, або Успіння Пресвятої Діви Марії. Це день, коли віряни згадують перехід Діви із землі до небес. Хоча Новий Заповіт не розповідає про останні роки житті Матері Христа, проте з того часу, коли на ІІІ Вселенському соборі Марія була названа Богородицею, традиція її шанування поширилася по всьому світу. За переданням, архангел Гавриїл сповістив Діву, що через три дні вона перейде у вічність, саме тоді, коли зібралися в Єрусалимі всі апостоли крім Фоми, повернувшись зі своїх місійних подорожей з різних куточків світу. За душею Своєї Матері прийшов сам Христос у супроводі янголів, а її тіло апостоли віднесли до гробу. На третій день явився й апостол Фома, який теж хотів попрощатися з Марією. Та коли відкрили гробницю, то замість її тіла знайшли лише похоронні пелени та квіти, тож здогадалися, що не лише душу, а й тіло Богородиці Христос забрав на небеса. На згадку про цю подію після Служби Божої освячуються квіти та зілля.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.