Православні та греко-католики 8 листопада вшановують Димитрія Солунського, який жив у ІІІ ст. в місті Солуні (Греція). Димитрій став проконсулом, та коли цісар Максиміліан дізнався, що він християнин та ще й проповідує християнство, то наказав ув’язнити та стратити його. Святого з VII ст. почали називати Мироточцем, бо зі знайдених його мощей точилося миро, а в місці поховання віками відбувалося багато чудес.
Римо-католики 9 листопада святкують Освячення Латеранської базиліки, яке відбулося в 324 р. Саме ця базиліка стала першим кафедральним собором Рима. Протягом кількох століть звідси керував Церквою 161 Папа Римський, і тут відбулося 5 Вселенських соборів. І хоча Папа Григорій IX у XIV ст. переніс резиденцію до Ватикана, Латеранська базиліка й нині зберігає виключне значення, носячи титул архибазиліки, бо саме тут Папи здійснюють Службу на початку Великого посту та у Великий четвер в пам’ять про Тайну Вечерю.
Православні 10 листопада вшановують Іова Почаївського. Іван Залізо, так його звали до чернечого постригу, народився неподалік міста Коломия. Іов близько 20 років очолював Дубенський монастир, перш ніж став ігуменом Почаївського, де відкрив друкарню та налагодив книговидання. Також святий лишив по собі збірки моральних повчань.
Вірменська Церква 13 листопада згадує апостолів Андрія та Пилипа. Обидва походять з галілейського містечка Віфсаїда, й обох згадує Писання, що вони привели до Ісуса греків, які хотіли побачити Христа, що в’їжджав в Єрусалим. Є версії, що проповідуючи по світу, обидва апостоли побували у Скіфії, що на території сучасної України. А поза тим, святий Андрій став патроном усієї України. Він був першим архієпископом Константинополя, звідки прийшло християнство на наші землі.
Православні та греко-католики 14 листопада вшановують святих братів Косму та Дем’яна, які жили в ІІІ ст., були лікарями та безсрібниками. Церква згадує їх тричі протягом року, бо брати, мандруючи, лікували хворих і у винагороду хотіли лише, аби вилікувана ними людина увірувала в Бога, тому від Творця вони отримали дар зцілення.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.