Римо-католики 31 січня вшановують святого отця Івана Боска.
Буддисти 31 січня відзначають Дугжууба, або Обряд очищення.
Буддисти 1 лютого святкують Сагаалган, або Буддистський Новий рік.
Православні та греко-католики 2 лютого вшановують преподобного Євфимія Великого.
Лютерани та римо-католики 2 лютого відзначають Стрітення Господнє.
Мусульмани 2 лютого святкують Раджаб, або Початок трьох священних місяців.
Римо-католики 5 лютого згадують святу мученицю Агату, яка вшановується як католицькою, так і православною церквами.
ДУГЖУУБА (Обряд очищення)
Дугжууба в буддизмі є не лише святом, а й особливим обрядом очищення, який проводять напередодні Нового року. Дугжууба завжди припадає на 29-й місячний день напередодні першого весняного повного Місяця, з якого починається новий рік, що знаменує народження та пробудження усього живого. В цей день усі прибирають свої помешкання, готують найкраще вбрання, подарунки, пригощення. За можливості, все старе слід замінити на нове, геть усе, навіть нашийник на собаку. Хатнє прибирання цього дня є не лише приготуванням до завтрашніх святкувань, а й своєрідним обрядом, під час якого господарі позбуваються не лише сміття, старих непотрібних речей, а й усього поганого, що їх спіткало протягом минулого року, негараздів, незгод і розчарувань. Так родина сподівається розпочати новий рік з миру, спокою та благополуччя.
Є звичай у цей день, читаючи мантри, обтиратися шматочком тіста. Для нього борошно замішують на чистій воді без жодних додавань. Потім із цього тіста ліплять фігурку людини, яку називають табалан. Вважають, що ця символічна фігурка вбирає в себе всі хвороби, біди, зурочення. Потім її приносять у буддистський храм чи монастир, де спалюють у розведеному ламами ритуальному багатті. Кожен, спалюючи фігурку зі своїми негараздами, уявляє, як у вогні згорає все погане. Так виглядає обряд духовного очищення та придушення злих сил. Людина очищає свою карму і, переходячи зі старого року в новий, лишає всі хвороби, тягарі та негаразди, аби розпочати новий рік чистою та вільною.
Сьогодні люди стали часто приносити фігурки в поліетиленових пакетиках, хоча поширена думка, що не можна вогонь годувати пластиком, бо це його оскверняє. Вогонь — одна зі стихій, яку теж треба шанувати, власне, як і все, що нас оточує.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.