Православні та греко-католики 26 липня відзначають Собор архистратига Гавриїла. Це один із семи архангелів, про яких згадує Писання. Саме він, з’являючись Мойсеєві в пустелі та розповідаючи про створення світу, надихнув його на написання книги Буття. Гавриїл також є вісником, який сповіщає найважливіші для людства новини. Так, старозавітному пророкові Даниїлові він сповістив про прихід Месії та зруйнування святині, благовістив Захарії про народження Івана Хрестителя, а Богородиці — про народження Христа. Нині архангел Гавриїл вважається покровителем дипломатів і миротворців.
Римо-католики 26 липня вшановують святих Йоакима та Анну, батьків Діви Марії. Подружжя жило неподалік Овечих воріт Єрусалима, і священики не хотіли приймати їхні пожертви, бо вже будучи похилого віку, вони не мали дітей, а це сприймалось, як відсутність благословення Божого, проте ім’я Анна перекладається як «благодать», а Йоаким — «приготування для Бога». І саме їхня донька, згодившись народити Христа, прийняла спасіння для всього людства.
Православні та греко-католики 28 липня вшановують рівноапостольного Володимира Великого, який спочатку хрестився сам у місті Херсонесі, а повернувшись до Києва зі священниками, охрестив свій двір і все місто, з чого і почалося хрещення Київської Русі. У хрещенні князь прийняв ім’я Василь, тож того ж 988 року, як хрестив Київ, збудував храм на честь Василія Великого.
Римо-католики 31 липня згадують Ігнатія Лойолу, іспанського святого, що жив на межі XV–XVI ст. Саме він заснував Товариство Христа, більш відоме як орден єзуїтів, який і досі займається місіонерством та освітньою діяльністю.
Вірменська Церква 31 липня вшановує святого Григорія Богослова, який став Константинопольським патріархом під час ІІ Вселенського собору та був визнаний отцем і вчителем Церкви. І хоча Григорій вважав, що «зрозуміти Бога важко, а висловити неможливо», проте Божу мудрість і могутність можна побачити через красу Його творіння — природу, яка лише своїм існуванням свідчить про досконалість Творця.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.