Зазвичай під час вибору майбутньої спеціальності у першу чергу звертають увагу на такий чинник, як поділ на престижні та непрестижні. І хоча рівень престижності безпосередньо залежить від попиту на ринку праці, вирішуємо, ким бути, виходячи з власних міркувань, а часто й можливостей. На жаль, наші бажання не завжди збігаються з потребами роботодавців. Тому одних спеціалістів виявляється більш ніж достатньо, а інших катастрофічно не вистачає.
Якщо візьмемо до уваги потреби ринку праці, то побачимо, що насправді популярними мають бути насамперед усі так звані робітничі професії. На жаль, наслідком часто зневажливого ставлення до них із боку суспільства стала критично мала кількість хороших спеціалістів.
Аби стимулювати молодь, довелося навіть створити спеціальний перелік професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету. До нього внесли 19 спеціальностей. Зокрема бджоляра, слюсаря, бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ, верстатника деревообробних верстатів, токаря, фрезерувальника, помічника машиніста електровоза та тепловоза, монтера колії, наладчика верстатів і маніпуляторів із програмним забезпеченням тощо.
А от після нещодавно проведеного дослідження найбільш затребуваних на ринку праці професій з урахуванням потреб національної економіки було вирішено додати до переліку ще низку спеціальностей: слюсаря-ремонтника, слюсаря-інструментальника, слюсаря механоскладальних робіт, машиніста дорожньо-будівних машин, зварювальника та монтажника систем утеплення будівель.