Із настанням холодів дуже важливо приваблювати у сад птахів — природних борців зі шкідниками. Синички, шпаки, повзики, дятли та інші комахоїдні птахи — найкращі санітари саду. І взимку без людини їм нерідко не обійтись.
РОЗВІШУЄМО ГОДІВНИЦІ
Найкраще, що можна зробити о цій порі — розвісити годівнички, синичники та шпаківні. Якщо поповнювати їх їжею регулярно, пернаті звикнуть і часто відвідуватимуть сад. Причому задовольнять їх як капітальні годівнички з дерева, так і прості, з пакетів з-під молока. Головне, щоб конструкція мала кілька просторих отворів, аби в разі небезпеки птах міг вільно вилетіти, а також дах, щоб на корм не потрапляли опади. Розташовують годівничку в тихому, спокійному місці, подалі від джерел шуму. На те, щоб птахи виявили джерело їжі, знадобиться деякий час. Аби допомогти їм, можна розсипати трохи корму поряд із годівничкою. У синичниках та шпаківнях важливо зробити льоток правильного розміру. Для синичок — діаметром 30—40 мм, для шпаків — 35—50 мм.
До речі, у продажу зараз є навіть віконні, повністю прозорі годівнички з оргскла на присосках. Вони стануть чудовою альтернативою для тих, хто не хоче щоразу виходити надвір, аби погодувати птахів. До того ж така годівничка є прекрасною втіхою для діток, які з кімнати зможуть спостерігати за пернатими. А щоб погодувати їх, достатньо відкрити вікно і насипати корм. Щоправда, присоски, трапляється, ненадійно кріпляться до вертикальних поверхонь, тож перед тим, як засипати корм, треба переконатися, що фіксація міцна. Ми також придбали таку годівничку. Присоски чоловік змастив силіконовим мастилом.
Наповнюють годівниці насінням гарбуза та соняшника, крупами, горіхами, сушеними і свіжими ягодами, можна давати трохи подрібненого яйця. Синички будуть вдячні за несолоне сало, яке підвішують за мотузку. Не можна давати: свіжий хліб, здобу, копчені, жирні, смажені, зіпсовані, солоні, солодкі вироби, картоплю тощо.
ПРИВАБЛЮЄМО ЗА ДОПОМОГОЮ РОСЛИН
У привабленні до саду птахів велику роль відіграють рослини, які забезпечують їх ягодами, горіхами, створюють прихисток від вітру, опадів, хижаків і місце для гніздування. Це чудова альтернатива насінню в годівничках.
Пернаті дуже полюбляють горобину, калину, бузину, глід, бирючину, шипшину, барбарис, терен, кизильник, іргу Ламарка і з задоволенням смакують їх плодами. Особливо подобаються їм густі зарості, як- от живі огорожі. До речі, саме тому птахи часто оселяються в запущених насадженнях, що мають густу крону. Тож чим різноманітнішим і природнішим буде ваш садок, тим охочіше там оселятимуться пернаті.
Та є нюанс! Далеко не всі птахи завжди будуть вашими помічниками. Приміром, шпак знищує величезну кількість різноманітних шкідників, серед яких навіть хрущ та його личинки. Але влітку він охоче обчистить вашу черешню, не омине й інші фрукти. Те саме можна сказати і про дрозда. Так само небажані в саду ворони чи горобці.