Моє сімейне життя колись починалося зі спільних походів на блошині ринки, де ми, щойно одружившись, купували меблі і посуд, намагаючись упорядкувати житло. Я досі варю каву в мідній турці з блошиного ринку, купленій ще в радянські часи, а стіл сервірую мельхіоровими ложками і виделками — вони виглядають так нарядно та мають приємну важкість в руках. По барахолках можу бродити годинами, перебираючи дрібнички, розмовляючи з продавцями, торгуючись, обмацуючи і погладжуючи. Часто трапляються старовинні сервізи неймовірної краси. Цікаво, за якими ознаками можна відрізнити порцеляновий посуд від фаянсового. Хочу купити такий, але боюся помилитися.
Любов ЧУХРАЙ. м. Львів.
* Візуально відрізнити фаянс від порцеляни не завжди просто, але є головне правило: справжня порцеляна просвічується, фаянс, навіть найдорожчий, ні!
* Крім того, непофарбовані ділянки порцеляни й фаянсу розрізняються за кольором. Порцеляна завжди біліша за фаянс. Вся справа в рецептурі: в складі фаянсу більше глини, що темнішає при обпаленні.
* Вироби з фаянсу зазвичай товщі порцелянових аналогів. В першу чергу тому, що міцність фаянсу нижче міцності порцеляни.
* Фаянс відрізняється пористістю, а отже — сильно поглинає вологу. Уже в момент виробництва на фаянсових виробах з’являються різні сколи та тріщини. Для цих цілей, щоб приховати відколи й захистити вироби від вологи, їх покривають товстим шаром глазурі. Тому посуд з фаянсу набагато товщий, ніж з порцеляни. При виробництві порцеляни глазурі використовується мінімальна кількість. Порцеляна легша і водночас механічно міцніша, ніж фаянс.
* Порцеляна з часом практично не змінює свій зовнішній вигляд. Майже весь фаянс з роками покривається дрібною павутинкою тріщин. Це природний процес і не вважається дефектом. Твердість порцеляни перешкоджає утворенню на ній будь-яких тріщин при використанні. З’явитися тріщини на порцеляні можуть лише від ударів.
* Якщо на обідку денця виробу є глазур — значить перед вами фаянс, а якщо глазурі немає — порцеляна. Пов’язано це з тим, що під час виробництва порцеляна, на відміну від фаянсу, обпалюється за більш високої температури. Також порцеляну обпалюють 2 рази, причому другий раз — після нанесення глазурі. Якщо глазур не зчистити з денця, то вона розплавиться і виріб приклеїться до основи.
* Звичайно, бажаючи видати фаянс за порцеляну, продавці можуть легко просто пройтися наждаком по денцю. Тому, крім візуальних ознак, що відрізняють фаянс від порцеляни, є ще старий перевірений спосіб: якщо не вірите очам, повірте вухам. Порцеляна завжди дзвенить при легкому постукуванні, навіть при дотику у нього високий і ясний звук, а ось у фаянсу завжди буде глухий і низький, навіть якщо він тонкий.
Радила Диана ШЕПЕЛЬ.