Рак — друга з основних причин смертності після інфаркту та інсульту в усьому світі, й Україна — не виняток. У нас офіційно зареєстровано понад мільйон онкопацієнтів, і щорічно виявляється близько 140 тисяч нових випадків недуги. Проте, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від 30 до 50 відсотків онкозахворювань можна попередити. Що саме для цього потрібно робити — «Порадниці» розповіла лікар-терапевт вищої категорії Сніжана ЛЯШУК.
ХТО РИЗИКУЄ
За статистикою, ризик захворіти на рак в Україні має кожен четвертий чоловік та кожна шоста жінка. При цьому в чоловіків найчастіше діагностують рак легенів і рак простати, в жінок на першому місці — онкопатологія молочної залози. Незалежно від статі, дуже поширені рак шкіри, шлунка, прямої та товстої кишки, які також є причиною високої смертності.
Згідно з останніми висновками ВООЗ, існує 6 основних факторів ризику виникнення онкопатологій: зайва вага, відсутність або нестача фізичної активності (гіподинамія), неправильне харчування (зловживання фаст-фудом і нестача клітковини в раціоні), куріння, вживання алкоголю, а також надмірне захоплення засмагою (небезпечне як сонце, так і солярій). Крім того, відіграє роль спадковість — якщо рак був у двох ваших кровних родичів, то ризик захворіти зростає в кілька разів.
Відповідно, ваше завдання просте — змінити спосіб життя та звести до мінімуму всі перераховані вище фактори (якщо є генетична схильність — зверніться до фахівця, попросивши його розрахувати ступінь ризику, зараз є такі дослідження). Але, крім профілактики, дуже важлива рання діагностика, адже на початкових стадіях рак успішно лікується. На жаль, більшість українців нехтують скринінгом (це профілактичне обстеження навіть без скарг на самопочуття), внаслідок чого онкологам часто доводиться стикатися з занедбаними випадками хвороби.
ЩО РОБИТИ
Хоча онкопатології сьогодні виявляють і в дітей, і в молоді, основну увагу своєму здоров’ю все ж варто приділити людям віком від 45 років і старше. Жінкам потрібні щорічні огляд гінеколога та мамографія (рентгенівський знімок грудей у двох проєкціях). Не нехтуйте й щомісячним самооглядом молочних залоз — звертайте увагу на зміну форми грудей, появу ущільнень, виділень із сосків. Ці елементарні дії часто дозволяють зберегти не тільки здоров’я, а й життя, адже виявлений на першій стадії рак грудей виліковний у 95 відсотків пацієнток.
Чоловікам варто щорічно профілактично відвідувати уролога, а якщо виникли проблеми із сечовипусканням, то йти до лікаря треба негайно. Також обов’язково здайте кров на маркер PSA (для виявлення раку передміхурової залози, який на ранніх стадіях протікає безсимптомно).
Профілактикою раку легень є щорічна флюорографія або рентген. Новоутворення товстої та прямої кишки найчастіше виявляють елементарним пальцевим дослідженням прямої кишки при профілактичному огляді в гінеколога, уролога, хірурга чи проктолога. Не завадить і здати аналіз калу на приховану кров. А якщо виділення помітні неозброєним поглядом, не ставте самостійно діагноз — геморой чи анальна тріщина, а терміново йдіть до фахівця.
ЗАХИСНА ДІЄТА
Дуже велику роль у профілактиці раку відіграє правильне харчування. Згідно з останніми дослідженнями, фактори екології та сонячного опромінювання в загальній структурі онкологічних факторів ризику в сумі займають лише 5 відсотків, при цьому частка раціону — 35 відсотків. Конкурувати з нею за значимістю може лише чинник куріння — 30 відсотків.
Щодо конкретних рекомендацій, варто виключити з раціону червоне м’ясо (яловичина, свинина, баранина, конина) та скоротити вживання тваринних жирів, у тому числі молока та молочних продуктів високої жирності. Водночас регулярне вживання нежирних молочнокислих продуктів (кисляк, йогурт, сир, кефір, закваска) корисне. Також відмовтеся від алкоголю, копченостей, ковбас, маринадів, консервів, смаженої, гострої та солоної їжі. Шкодять організму й легко засвоювані вуглеводи: цукор, шоколад, кондитерські вироби, білий хліб із борошна найвищого гатунку. Якщо не можете відмовитися від солодкого повністю, то хоча б максимально обмежте його кількість у щоденному меню.
При цьому рекомендується насичувати раціон рослинною клітковиною — регулярно їсти овочі, фрукти, цитрусові, бобові, вівсянку, хліб із борошна грубого помелу, сирі горіхи (окрім арахісу), насіння. З овочів особливо корисні броколі, цвітна та брюссельська капуста, морква, гарбуз, кабачки, часник, томати. Найбільше вітамінів зберігається у сирих або приготованих на пару овочах.
Частіше вживайте й морську капусту, морські водорості, морську рибу, багату на поліненасичені жирні кислоти Омега-3 (лосось, тунець). Онкопротекторну дію мають і червоні сорти винограду, зелений чай, відвар шипшини.
Якщо у вас немає хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, один раз на тиждень варто влаштовувати розвантажувальні дні із вживанням виключно рослинної їжі — це покращить роботу шлунково-кишкового тракту.
ОНКОЛОГІЯ ТА ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ
За даними ВООЗ, одне з трьох онкологічних захворювань пов’язане з курінням. Найчастіше курці страждають від раку легень, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла й шлунка. У той же час, відмовившись від шкідливої звички, ви знижуєте ризик захворіти на 70 відсотків.
Щодо алкоголю, то всупереч поширеній думці, безпечної для організму дози спиртного не існує. Але є пряма залежність ризику виникнення раку від кількості випитого: чим більше алкоголю ви вживаєте, тим вища ймовірність захворіти. Загалом зловживання алкоголем може спровокувати виникнення мінімум семи видів онкопатологій.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.