Весна дає старт полінозу – сезонній алергії на пилок рослин. Симптоми цього захворювання схожі на звичайну застуду, але ігнорувати їх небезпечно, інакше поступово недуга проявиться в ще більш важкій формі. «Порадниця» з’ясувала, як відрізнити поліноз від ГРВІ та звести його прояви до мінімуму, навіть якщо під рукою немає ліків.
– Перша хвиля полінозу триває з квітня до кінця травня. Зараз страждають алергіки, що реагують на пилок дерев (цвітуть береза, тополя, вільха, верба, ліщина), – розповідає лікар-алерголог вищої категорії, кандидат медичних наук Ірина АГАФОНОВА. – Друга пилкова хвиля почнеться в червні – настане черга лугових трав і злаків (це жито, овес, пшениця, ковил, пирій). А з липня по жовтень нахлине третя – будуть пилити бур’яни (амброзія, циклахена, полин, лобода).
Тож якщо у вас зараз раптово з’явилися нежить, кашель, сльозоточивість, свербіння в носі й горлі – не поспішайте лікувати застуду. Відрізнити алергію від ГРВІ допоможе чітка сезонність появи симптомів, відсутність підвищеної температури й погіршення самопочуття на вулиці, особливо в суху, теплу та вітряну погоду.
Багатьох цікавить: чи існує профілактика полінозу, рівень захворюваності на який і в Україні, і в світі щороку зростає. За словами Ірини Агафонової, особливих профілактичних рекомендацій немає, оскільки за виникнення алергії відповідає ген атопії, який людина отримує у спадок від батьків або близьких родичів. Тож якщо у вас цього гена немає – шанси потерпати від полінозу мінімальні, хоч би який спосіб життя ви вели. І навпаки, якщо у вашій родині є алергік, ризик появи симптомів і у вас значно підвищується. Поліноз може виникнути в будь-якому віці, якщо станеться збій у роботі імунної системи. А спричинити «поломку» імунітету може будь-що – сильний стрес, погіршення екологічних умов і навіть зловживання фаст-фудом.
– Лікувати поліноз потрібно обов’язково, навіть якщо його симптоми ледве помітні чи їх цілком можна терпіти, – впевнена алерголог. – Якщо пустити хворобу на самоплив – її прояви з часом будуть посилюватися, а спектр алергенів – розширюватися. У результаті алергія на пилок може перейти в більш грізну недугу – бронхіальну астму.
Діагностувати поліноз допоможе низка аналізів, призначених спеціалістом (шкірні алергопроби, назоцитограма – мазок-відбиток зі слизової оболонки носа тощо). Міжнародні стандарти лікування умовно можна розділити на 4 етапи. Перший – мінімізація або (в ідеалі) повне виключення контакту з алергеном. Другий – специфічна алерговакцинація (імунотерапія), мета якої – домогтися зниження чутливості пацієнта до алергену – винуватця хвороби. Третій етап – це підбір ліків, що дозволяють контролювати алергію. І четвертий – освіта хворих, які повинні знати і дотримуватися певних правил поведінки.
ДІЄТА ДЛЯ АЛЕРГІКА
При полінозі важливо дотримуватися спеціальної дієти. Конкретні харчові обмеження залежать від типу захворювання. Але зазвичай необхідно виключити з раціону продукти, що містять у своєму складі пилок рослин, які спричиняють алергічну реакцію. Перш за все, це мед, а також горіхи, дині, кавуни, гарбузи, виноград, селера, халва, майонез, гірчиця, маргарин. Не можна алергікам вживати й насіння соняшнику, персики, абрикоси, нектарини, соняшникову й кукурудзяну олії. Зазвичай заборонені при полінозі виноградний сік і вино. У період загострення не вживайте також молоко та пиво.
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ БЕЗ ЛІКІВ
Особливість полінозу – це перехресна алергія на ліки, виготовлені на основі трав. Тому фітотерапія хворим категорично протипоказана! Але є прості та ефективні заходи, здатні значно полегшити життя під час цвітіння рослини-алергену:
- частіше, ніж зазвичай, приймайте душ, щодня мийте волосся;
- повертаючись додому з вулиці, одразу перевдягайтеся і полощіть горло водою;
- намагайтеся не відкривати вікна вранці та в полудень, коли у повітрі максимальна концентрація пилку. В ідеалі – провітрювати оселю у вологу й безвітряну погоду (наприклад, увечері після дощу);
- щодня робіть вологе прибирання;
- не сушіть випрані речі на відкритому балконі – на них може осісти пилок;
- утримайтеся від поїздок на дачу, прогулянок по парках;
- під час перебування на вулиці вдень обов’язково використовуйте темні окуляри;
- перед прогулянкою змащуйте слизову носа звичайним борним вазеліном – він затримає пилок, а після повернення додому добре промивайте ніс;
- за можливості візьміть відпустку й поїдьте на кілька тижнів в інший регіон України, де ваша рослина-алерген не росте або вже відцвіла.